Czytasz: Turyści zgubili się w gęstej mgle

Turyści zgubili się w gęstej mgle

Trzy osoby schodząc z Diablaka zgubiły szlak i utknęły na prawie pionowej ścianie.

W piątek w samo południe do CSR w Szczyrku dotarła informacja o trzech osobach, które schodząc z Diablaka w gęstej mgle zgubiły szlak i utknęły na prawie pionowej ścianie. Dzięki aplikacji Ratunek udało się określić dokładną lokalizację poszukiwanych. Okazało się że jest to jeden z najbardziej stromych fragmentów Żlebu Poszukiwaczy Skarbów.

Kierujący akcją ratownik dyżurny podjął decyzję o rozesłaniu sms-a systemowego z prośbą o wsparcie. Chwilę później do akcji było gotowych pięciu ratowników ochotników sekcji babiogórskiej, którzy zostali przetransportowani skuterem z Zawoi Markowej do Skrętu Ratowników. Stamtą na nartach turowych podążyli w kierunku osób potrzebujących pomocy.

- Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie, ale idąc w góry sprawdźmy jaka jest pogoda, gdzie idziemy i czy to na pewno ten dzień na ten szczyt - przestrzegają ratownicy GOPR

Po dotarciu na miejsce sprawdzili stan ratowanych i asekurując ich przy pomocy lin sprowadzili w bezpieczne miejsce. Tam wszyscy złapali chwilę oddechu, zostali napojeni herbatą a następnie udali się do Schroniska na Markowych Szczawinach.

źródło: GOPR Beskidy, fot. M. Hudyka, M. Moskwa