Czytasz: Mamy to! Tarnowskie Góry na liście UNESCO

Mamy to! Tarnowskie Góry na liście UNESCO

W niedzielę spodziewana jest decyzja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w sprawie zgłoszonej przez Polskę kandydatury pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach.

 AKTUALIZACJA:

Zabytki Tarnowskich Gór w tym pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, na rynku w Tarnowskich Górach jest w tej chwili około 200 osób, wszyscy się cieszą. To pierwszy tego typu wpis w naszym województwie – mówi Piotr Korab szef biura promocji miasta Tarnowskie Góry.

Wiceminister Gawin wyrażając dumę i satysfakcję z tego wpisu podkreśliła, że dokonanie go przez Komitet w Krakowie ma dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego.

Tarnogórskie zabytki były jedynym obiektem przemysłowym wśród 33 tegorocznych wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

We wniosku jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają pod ziemią łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 r.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie 2-kilometrowy szlak przebiega 40 m pod ziemią.

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Burmistrz Tarnowskich Gór wyraził nadzieję, że uzyskanie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO spowoduje wzrost liczby turystów, szczególnie tych przybywających z daleka.

 

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Już tylko godziny dzielą nas od decyzji, czy tarnogórskie pogórnicze zabytki trafią na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie dziś kontynuował w Krakowie ocenę obiektów nominowanych.

We wniosku o wpis wymieniono 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku: wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. Tym, co wyróżnia tę kandydaturę, jest unikatowy w skali świata system gospodarowania wodami podziemnymi.

 

Do tej pory podczas obrad w Krakowie na listę Światowego Dziedzictwa wpisano m.in. Asmarę – modernistyczne miasto w Erytrei, zabytkowe angolskie miasto M'banza-Kongo, argentyński Park Narodowy Los Alerces, Park Narodowy Kokoszili w Chinach, świątynię Sambor Prei Kuk w Kambodży. 

Czekamy na decyzję KŚD UNESCO 

O której może rozpocząć się debata nad Tarnowskimi Górami? Komitet debatuje nad danym obiektem po kolei. Dyskusję wczorajszą zakończono na 17 pozycji. Tarnowskie Góry są na 25. Na niedzielę zaplanowano dwie sesje – poranną (9:30–13:00) i popołudniową (15:00–18:30), podczas których Komitet zdecyduje o pozostałych 16 nominacjach.

- Biorąc pod uwagę, że 4 obiekty dostały rekomendację "I", co oznacza - wpisać bez zastzreżeń- dyskusja będzie bardzo krótka. Do omówienia dłuższego Komitet będzie miał tylko 4 obiekty. Jest więc szansa, że głosowanie nad Tarnowskimi Górami odbędzie się przed godziną 13  – mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskich.

Kibicuj na Rynku w Tarnowskich Górach 


Dodaje, że obrady z Krakowa będzie można dziś śledzić na telebimie, ustawionym przed wejściem do tarnogórskiego ratusza. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jaką rolę odegrały Tarnowskie Góry w historii ludzkości oraz jakie dokładnie obiekty znajdą się na tej najważniejszej na świecie liście zabytków i co to oznacza dla miasta.

 

Ponadto w oczekiwaniu na werdykt na najważniejszym placu miasta, od godziny 10.00 do 18.00 każdy znajdzie coś dla siebie. Zabawy multimedialne, łowienie pstrągów, płukanie srebra, industrialny plac zabaw oraz spacery po mieście śladami górniczej historii to atrakcje, jakie czekają na tarnogórzan i przybyłych gości, już o godzinie 11:00 i 16:00.

POLSKIE OBIEKTY NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO:

 

Czytaj więcej