Czytasz: Trzy tysiące samotnych przy jednym stole

Trzy tysiące samotnych przy jednym stole

W tym roku znów odbędzie się Wigilia dla Samotnych. Poszukiwani są wolontariusze.

- Historia katowickich Wigilii zaczęła się 18 lat temu w naszym mieszkaniu na osiedlu 1000-lecia, gdzie zaprosiliśmy jednego samotnego sąsiada na tzw. tradycyjne wolne miejsce – opowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wigilia dla Samotnych.

- W następnych latach ta dobra wieść o naszej gościnności rozniosła się po mieście i przychodziło do nas coraz więcej osób. Przenieśliśmy kolacje wigilijne do naszej restauracji, skąd po trzech latach w 2012 roku przeszliśmy do dużych hal gdzie mogliśmy zapraszać już bez ograniczeń wszystkich - dodaje.

Wigilia ruszyła w świat

Od 2015 roku Wigilie odbywają się w MCK. Na zeszłorocznym wydarzeniu gościło prawie dwa i pół tysiąca potrzebujących. W tym roku ma pojawić się nawet trzy tysiące osób.

- Dotychczas zorganizowaliśmy podobne wieczerze wigilijne w Łodzi, Warszawie, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Kołobrzegu, Tarnowie, Wiśle i Ostrowie Wielkopolskim, a także poza Polską: w Calgary i Toronto w Kanadzie, Cork w Irlandii, Kijowie na Ukrainie, Mińsku na Białorusi, Tbilisi w Gruzji i w Cruz Machado w Brazylii. W tym roku doszły do nas Radom i Wrocław, gdzie po raz pierwszy startujemy z naszym projektem – tłumaczy Rykowski.

Potrzebni są wolontariusze

Podczas Wigilii - oprócz tradycyjnych dań - jest program artystyczny i oczywiście opłatek z przedstawicielami miasta.

Wigilia dla samotnych – podobnie jak w zeszłym roku – odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na każdego, kto w tym dniu nie chce być sam, będzie czekać wolne miejsce przy wigilijnym stole.

Żeby Wigilia mogła się odbyć, potrzebni są wolontariusze. Fundacja Wolne Miejsce zaprasza wolontariuszy do pomocy w organizacji Wigilii dla samotnych. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 694-019-254 lub mailowo: wigiliadlasamotnych@gmail.com.

Czytaj więcej