Czytasz: Trzy śląskie baby w oknie
Domowe ognisko czy wolność? Polerowanie okien czy luz? Jaka jest rola dzisiejszej śląskiej kobiety? Odpowiedzą w spektaklu „Baby” Fundacji Szafa Gra.

Fundacja Szafa Gra zaprasza na najnowszy spektakl w reżyserii Iwony Woźniak pt. „Baby”. Przedstawienie inspirowane jest życiem kobiet śląskich, córek, matek i babć.

Baby babom zgotowały ten los

- „Baby” powstawały dosyć długo. Na premierze widzowie będą mogli zobaczyć moje i reżyserki Iwony Woźniak rozważania na temat statusu dzisiejszej śląskiej kobiety. Taka kobieta wyrasta ze śląskich korzeni i jest pod wpływem tutejszej kultury, ale coś pcha ją do przodu i każe jej się rozwijać – mówi Sandra Staletowicz, autorka tekstu.

- To sztuka o zmaganiu, które młode, śląskie kobiety muszą stoczyć między gotowaniem, polerowaniem okiem i dbaniem o rodzinę a luzem, którego uczy je świat – dodaje.

Dla twórczyń sztuki, framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby? Jak mówią twórcy: „jedno jest pewne – baby babom zgotowały ten los”.

Wszystkie ze Śląska

W spektaklu pojawią się trzy postacie kobiece. Okazało się, że reżyserka, scenarzystka i aktorki mają wiele wspólnego. Wszystkie pochodzą ze Śląska i są w podobnym wieku. Temat sztuki jest im bliski.

- Widzę kobiety, które wręcz obsesyjnie dbają o domowe ognisko, zakładają rodziny. Zdarzyło mi się jednak zatrzymać i spytać samą siebie „kobieto, co ty robisz?”. Jeśli ktoś czuje się dobrze w takich ramach to nie ma problemu. Ważne, żeby umieć się odciąć, jeśli kogoś uwiera takie prawo – tłumaczy Staletowicz.

W sztuce występują: Olga Chrzan, Nina Wolska, Maria Baładżanow. Dramaturgia: Sandra Jaworudzka. Opracowanie muzyczne: Nina Wolska, Olga Chrzan. Reżyseria: Iwona Woźniak. Reżyseria światła: Sergiusz Brożek. Kostiumy i scenografia: Aleksandra Malczyk. Grafika i promocja: Marcin Musialik i Jagoda Stuła.

Premiera sztuki odbędzie się w katowickim Teatrze Korez 9 grudnia o godz. 19. Bilety kosztują 30 i 40 zł.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje