Czytasz: Nie ma informacji, że poszkodowani mogą być Polacy

Nie ma informacji, że poszkodowani mogą być Polacy

Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych na greckiej wyspie Kos w wyniku nocnego trzęsienia ziemi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadzoruje sytuację. Nie wiadomo, co z Polakami.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało magnitudę 6,7. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą Kos na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji, a ognisko - na głębokości 12 km pod dnem morskim.  

Ze wstępnych ustaleń wynika, że największe zniszczenia są w centrum miasta Kos, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów.

Burmistrz miasta Giorgos Kyritsis potwierdził, że ofiary śmiertelne to dwaj młodzi ludzie turyści z Turcji i Szwecji. Znajdowali się oni w jednym z barów, w którym na skutek trzęsienia zawalił się dach. Rannych zostało ponad 100 osób, w tym pięć ciężko.

Co z polakami? 

Od samego rana próbujemy ustalić, ilu polskich turystów znajdowało się w rejonie, gdzie wystąpiło trzęsienie ziemi. Kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest jednak utrudniony. Jednostka nie ma swojego rzecznika. Co więcej, mimo informacji, że infolinia czynna jest od godz. 8:00, nikt nie odbierał od nas telefonu. Pierwsze szczątkowe wiadomości dostaliśmy dopiero koło godz. 11. 

- Badamy tę sytuację. Nasi konsulowie są w kontakcie z zagranicznymi służbami. Cały czas czekamy na szczegółowe informacje. Na temat poszkodowanych Polaków nie mamy jeszcze żadnych informacji – komentuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Od kilku godzin próbujemy również nawiązać kontakt z biurami podróży, które w swojej ofercie mają wyjazdy do Grecji i Turcji, m.in. Itaka, Neckermann oraz Rainbow. Wielokrotne telefony zakończyły się fiaskiem.

Najważniejsze numery KONTAKTowe

Jak informuje MSZ, osoby chcące uzyskać informacje o swoich bliskich, mogą dzwonić na numer dyżurny Ambasady RP w Atenach 00 30 693 655 46 29 lub kontaktować się z biurami podróży, w których wycieczki wykupili obywatele RP. Numery kontaktowe publikuje również MSZ na swoim Twitterze. 

https://twitter.com/MSZ_RP

 

Czytaj więcej