Czytasz: Czy na emeryturze ma się dużo wolnego czasu?

Czy na emeryturze ma się dużo wolnego czasu?

Seniorzy z Zabrza zaprzeczają powszechnej opinii.

Na początek wystarczą tylko dobre chęci i odrobina odwagi, aby przyjść do nas po raz pierwszy – uważa Daniela Bida, prezes zabrzańskiego Stowarzyszenia Kobiet i ich Rodzin. Kontakt z ludźmi i wspólne spotkania dają siłę i sporo radości – dodaje.

Dane Eurostatu pokazują, że już za cztery lata osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa. W dwudziestym wieku, czyli nie tak dawno, o osobach po 60. mówiono, że są już starsze. Obecnie mówiąc o seniorach, myślimy raczej o 70 - 75. latkach. Termin „senior” nie pasuje do aktywnych, zaangażowanych, pełnych pasji ludzi, którzy jak samo mówią - nareszcie mają możliwość realizowania swoich pomysłów.

Przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej w Teatrze Nowym w Zabrzu podsumowano przedsięwzięcie „Czas seniora” realizowane w ramach projektu na rzecz Aktywności Stowarzyszenia Osób Starszych ( ASOS), współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Realizowało go miejskie Stowarzyszenie Kobiet i ich Rodzin. W zajęciach, wyjazdach i wspólnym oddawaniu się pasji brali udział seniorzy z całego województwa.

To dla nich organizowano treningi rozwoju osobistego poświęcone integracji, kreatywności, komunikacji z otoczeniem. Wszyscy chętni mogli skorzystać z zajęć plastycznych, tanecznych czy ruchowych. Odbywały się seanse relaksacyjne przy dźwiękach gongów i mis. W gronie seniorów z Zabrza są osoby, które już wcześniej były aktywne i działały społecznie, są też tacy, którzy po raz pierwszy odważyli się pójść na zajęcia.

Sokrates powiedział, że należy żyć z sensem i my tego sensu w życiu szukamy – mówi Jolanta Kokoszczyk, uczestniczka projektu z Częstochowy, która odkryła w sobie kolejną pasję, jaką jest fotografia.

Swoją energią mogłaby obdzielić jeszcze kilka osób i to zdecydowanie młodszych od siebie. - Wspólnie z partnerem jest nas wszędzie pełno – śmieje się pani Jolanta.

Możemy poświęcić się temu, co daje nam zadowolenie i pozwala wyrwać się z domu. Jesteśmy szczęśliwi - zaznacza.

Czytaj więcej