Czytasz: Trzeba było coś załatwić? Jechało się do Ziętka!

Trzeba było coś załatwić? Jechało się do Ziętka!

- Był dla nas bardzo ważny – słychać w Radzionkowie. Niemal na każdym kroku. I choć miasto nie ma ulicy ani skweru nazwanego po generale, w czwartek zagłosuje za Ziętkiem.

Przez 10 lat pełnił obowiązki naczelnika gminy, a jego obraz wciąż wisi w zabytkowym budynku magistratu. - Dla nas Jorg praktycznie pochodzi z Radzionkowa – mówią mieszkańcy. Ci starsi pamiętają jeszcze wizyty u generała Jerzego Ziętka.

- Trzeba było załatwić 1,5-kilometra rur pod ogródki działkowe, to się jechało do wojewody Jorga – wspomina jeden z radzińczan. - I za parę dni były – dodaje.

Ulicy nie mają, ale mają przyzwoitość

Sentyment do generała jest tu na tyle duży, że w czwartek radni podejmą specjalną uchwałę. „W sprawie wyrażenia negatywnego stanowiska Rady Miasta Radzionków dotyczącego usuwania z przestrzeni publicznej pomników upamiętniających postać gen. Jerzego Ziętka” - zaznaczono w harmonogramie sesji.Chociaż w Radzionkowie problemu jako takiego nie ma.

- Nie mamy ani ulicy ani skweru nazwanego jego imieniem – podkreśla Jarosław Wroński, rzecznik prasowy urzędu miasta w Radzionkowie. - Jesteśmy jednak przyzwoici - dodaje.

Walka z wiatrakami

Niemal pewne jest, że w czwartek radzionkowska uchwała o generale Ziętku zostanie przegłosowana. Będzie symboliczna, ale ważna w śląskiej dyskusji o Ziętku. Wywołała ją tzw. ustawa dekomunizacyjna. Nakazuje ona pozbycie się z przestrzeni publicznej wszystkich elementów pochodzących z okresu komunizmu: ulic, skwerów, pomników…

O Ziętka walczą nie tylko w Radzionkowie. Walczy też Chorzów, przede wszystkim zaś Katowice. Walka zdaje się być jednak walką z wiatrakami, bo stanowisko Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest jednoznaczne. Wojewoda będzie działał w terminach określonych ustawą zgodnie z rekomendacją Instytutu Pamięci Narodowej. Ta nie pozostawia złudzeń. Jerzy Ziętek wypełnia kryteria zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu. I dlatego musi zniknąć.

CZYTAJ TAKŻE: SOSNOWIEC WALCZY O SEKRETARZA GIERKA

Czytaj więcej