Czytasz: Trwają wybory samorządowe [RELACJA]

Trwają wybory samorządowe [RELACJA]

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21. Dziś wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00 i pozostaną czynne do godz. 21. By móc oddać głos musimy okazać ważny dowód osobisty lub prawo jazdy. 

RELACJA Z PRZEBIEGU WYBORÓW [LIVE]

21:00 Koniec ciszy wyborczej. Za chwilę podamy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów.

18:40 PKW: Frekwencja w całej Polsce na godzinę 17:00 wyniosła 41,65 proc.

15:40 Frekwencja w Katowicach wyniosła 12,93 proc. W całym województwie do godz. 12:00 do urn poszło 14,32 proc. uprawnionych do głosowania. Średnia w całej Polsce wyniosła 15,62 proc. Kolejna informacja o frekwencji o godz. 18:30.

14:30 Ilona Kanclerz oddała głos na os. Zgrzebnioka.

14:10 Śląska policja odnotowała do tej pory 69 incydentów, związanych z łamaniem ciszy wyborczej. 

- Żaden z nich nie był szczególnie poważny, wszystkie weryfikujemy. Niektóre z nich nie są oczywiste - np. jeśli ktoś zgłosił zniknięcie jego plakatu wyborczego to niekoniecznie znaczy, że został celowo zerwany, mógł go zerwać np. wiatr - tłumaczy w rozmowie z Silesion.pl podkom. Magdalena Wiśniewska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Policjantka zaznacza, że większość incydentów dotyczyła zrywania bądź zaklejania plakatów wyborczych oraz rozmieszczania ulotek wyborczych. 

13:50 - W gminie Mikołów błędnie podano numer jednego z komitetów. Teraz nie bardzo jest możliwość interwencji. Jeśli wyborcy poniosą z tego powodu jakieś niedogodności to już to jest kwestia sądu. Teraz nie ma możliwości zmiany ani dodrukowania kart - informuje PKW.

13:35 Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję - stan na godzinę 12:00. Uprawnionych do głosowania na terenie całej Polski zagłosowało do tej godziny 15,62 proc. wyborców. W woj. śląskim frekwencja na godzinę 12:00 wyniosła 14,32 proc. 

źródło: TVN24/x-news

13:10 Jarosław Gwizdak zagłosował w komisji w Szkole Podstawowej nr 36 na Koszutce.

12:30 Po godzinie 12 w lokalu wyborczym na Nikoszowcu swój głos oddał Jarosław Makowski.

10:50 Prezydent Katowic Marcin Krupa oddał swój głos chwilę po godzinie 10 w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 28 w Katowicach.

10:20 Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej:

- Policjanci stwierdzili, że doszło do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa lub wykroczenia związane z łamaniem ciszy wyborczej. Czyny dotyczyły prowadzenia agitacji, zakłócania spokoju, uszkodzenia lub usuwania materiałów wyborczych. Nie mają one wpływu na przebieg wyborów - powiedział Wiesław Błuś, członek PKW.

źródło: TVN24/x-news

Około godziny 13:30 poznamy pierwsze informacje dotyczące frekwencji.

9:00 Wszystkie lokale wyborcze w województwie śląskim zostały otwarte o godzinie 7. Na razie nie ma informacji o żadnych nieprawidłowościach.

ILE KART DO GŁOSOWANIA?

W zależności od tego, czy głosujemy w mieście na prawach powiatu, czy nie dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania. Osoby zameldowane w mieście powiatowym, czyli takim, którego liczba mieszkańców przewyższa 100 tys. osób dostaną trzy karty do głosowania. W takich miastach nie wybiera się radnych powiatowych więc mieszkańcy np. Siemianowic Śląskich nie dostaną karty żółtej.

Przeczytaj równieżJak oddać ważny głos?

Pozostali mieszkańcy miejscowości niebędących powiatem ani stolicą województwa otrzymają cztery karty do głosowania.

Karta głosowania do rady powiatu - ta karta rozdawana będzie tylko w miejscowościach niepowiatowych. Nazwiska będą podane alfabetycznie i można wskazać tylko jednego preferowanego kandydata.

Karta głosowania na wójta, burmistrza czy prezydenta danego miasta. Podobnie jak w przypadku karty żółtej można wybrać tylko jednego kandydata, a nazwiska będą podane w kolejności alfabetycznej.

Karta głosowania na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Jak wyżej, można oddać tylko jeden głos. Nazwiska kandydatów nie będą pogrupowane alfabetycznie, ich kolejność zależy od list komitetów wyborczych.

Karta głosowania na radnych gminy i miast. W miejscowościach o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 20 tys można wybrac tylko jednego kandydata.

UWAGA NA CISZĘ WYBORCZĄ

Przypominamy, że do godziny 21 lub do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego trwa cisza wyborcza. Zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji, nakłaniania do głosowania na któregokolwiek z kandydatów. Obowiązuje ona także w internecie - kara za komentarz, udostępnienie, a nawet polubienie posta uznane za agitację może wynieść nawet 5 tys. zł.