Czytasz: Nowe narkotyki. Unia alarmuje

Nowe narkotyki. Unia alarmuje

Wzrasta liczba zgonów wskutek przedawkowania narkotyków. Tendencję wzrostową obserwuje się od trzech lat.

Dwoje 15-latków i 16-latka zostali znalezieni na chodniku przy ulicy Piastowskiej w Bielawie w województwie dolnośląskim. Nastolatkowie leżeli nieprzytomni, wcześniej wypalili coś, co wyglądało jak papieros.

Najprawdopodobniej w jego składzie znajdowały się dopalacze. W organizmie 16-latki, którą lekarze musieli dwukrotnie reanimować, wykryto barbiturany. To środki odurzające mające silny potencjał uzależniający i toksyczność.

Mieli jechać nad jezioro

Dwie siostry i ich 16-letni kolega wybrać się mieli razem nad jezioro, felernym papierosem poczęstował ich spotkany 15-latek. Nastolatkowie palili papierosa w kółeczku, podawali sobie go z rąk do rąk, palił też częstujący, ale podobno się nie zaciągał. Częstujący odszedł, a nastolatkowie po kolei tracili przytomność. 16-latka wciąż przebywa we wrocławskim szpitalu w stanie ciężkim.

Częstujący zatrzymany 

Częstujący papierosem został już zatrzymany przez policję. Sprawę bada również prokuratura. Cała akcja miała miejsce w niedzielę po godz. 18.

Od stycznia na Śląsku 524 zatrucia 

Wojewódzka Stacja Satniatro-Epidemiologiczna w Katowicach informuje, że do końca maja w naszym województwie dopalaczami zatruły się już 524 osoby, w tym 408 było hospitalizowanych, a jednej nie udało się uratować. W ubiegłym roku zatruć „nowymi narkotykami” odnotowano 961, a dwie osoby zmarły. Rekordowym rokiem pod względem zatruć był 2015, wówczas takich przypadków było aż 2191, wskutek czego zmarło siedem osób.

- Od 2013 roku realizujemy programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, który swoim zasięgiem w roku 2016 objął ponad 31 tys. uczniów z 499 szkół ponadgimnazjalnych w woj. śląskim (ok 88% szkół). Dzięki programowi młodzież może pogłębić wiedzę z zakresu zagrożeń związanych z substancjami psychoaktywnymi, a także zastanowić się nad wartościami, jakimi są życie i rodzina oraz nad właściwym budowaniem relacji między partnerami. Treści programowe dotarły również do 10,5 tys. rodziców - informuje śląski sanepid.

W województwie śląskim prowadzona była również kampania społeczna pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w której Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadziła działania informacyjno-edukacyjne wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli. W kampanii uczestniczyło ponad 64 tys. osób.

Od 2015 roku Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczął również edukację w zakresie profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych dla uczniów szkół gimnazjalnych, program edukacyjny „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Głównym celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania. W 2016 roku udział w programie wzięło 77 tys. uczniów z 601 szkół gimnazjalnych (tj. 88% wszystkich szkół tego typu w woj. śląskim) oraz 25 tys. rodziców.

"Groźne narkotyki"

Wzmocnieniem działań jest coroczna akcja profilaktyczna ŚPWIS pod hasłem Dopalacze-Wypalacze „groźne narkotyki”, której cel to zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od nowych narkotyków. W 2016 roku działania prowadzono m.in. w ośrodkach wypoczynku zimowego i letniego, w szkołach w trakcie trwania roku szkolnego oraz podczas eventów, akcji profilaktycznych, zajęć szkolnych, happeningów, festynów, konferencji, szkoleń dla prawie 53 tys. odbiorców.

UE alarmuje

EMCDDA, agencja Unii Europejskiej do spraw narkotyków w najnowszym, europejskim raporcie narkotykowym zwróciła ostatnio uwagę na wzrost liczby śmiertelnych przypadków przedawkowania, nowych substancji psychoaktywnych oraz rosnącego zagrożenie ze strony syntetycznych opioidów.

Jak wynika z raportu, ponad 93 miliony Europejczyków sięgnęło w swoim życiu po nielegalne substancje, a od trzech lat wzrasta liczba zgonów w wyniku przedawkowania. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest dostęp młodych ludzi do wielu nowych i niebezpiecznych substancji.

- W okresie od 2009 do 2016 r. wykryto w Europie 25 silnie działających, syntetycznych opioidów, których bardzo niewielkie ilości wystarczą, by wyprodukować wiele tysięcy dawek - powiedział we wtorek unijny komisarz ds. wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

W raporcie podkreślono obawy, jakie budzi wzrastająca liczba zgonów wskutek przedawkowania narkotyków w Europie, tendencję wzrostową obserwuje się od trzech lat.

Autorzy raportu wskazują na pojawianie się nowych substancji psychoaktywnych. Należy do nich szeroka gama substancji syntetycznych, w tym kannabinoidów, katynonów, opioidów i benzodiazepin, które nie są objęte międzynarodowymi kontrolami substancji odurzających.

Substancje te sprzedawane są często przez internet. Nowe syntetyczne opioidy łatwo ukryć i transportować, bo już niewielkie ilości wystarczą do wytworzenia wielu tysięcy dawek. Zdaniem autorów raportu, czyni je to zarazem ogromnym wyzwaniem dla służb antynarkotykowych, jak i niezwykle atrakcyjnym towarem dla zorganizowanych grup przestępczych. Są dostępne w różnych formach, głównie jako proszek, tabletki i kapsułki, a niektóre z nich jako płyny sprzedawane w formie sprayu do nosa.

Czytaj więcej