Czytasz: Tresura psa to szkolenie ludzi

Tresura psa to szkolenie ludzi

Kilka tysięcy fanów ma filmik, na którym widać tresurę owczarka. - Emocje psa sięgają tu często zenitu, ale jest niezwykle opanowany. To efekt bardzo długiej pracy - ocenia treserka psów.

Reaguje na najmniejsze skinienie dłoni swojego pana. Jest jak jego cień. Wpatruje się w każdy ruch. Treser i pies rozumieją się idealnie. Pies ochronny na krótkim filmiku zamieszczonym w internecie to owczarek belgijski. Nagranie zostało wyświetlone 1,8 mln razy. Zyskało kilkutysięczne grono fanów.  

 

- To, co widzimy na tym krótkim filmie, to efekt wieloletniego szkolenia - przyznaje Sonia Korkus, treser psów z Zakładu Szkolenia Psów HSM Korkus. Ten pies to owczarek belgijski. Jest to rasa bardzo energiczna, świetnie się je szkoli, szybko się uczy i uwielbia współpracować z człowiekiem, co zresztą widać na nagraniu zamieszczonym w internecie - dodaje.

Na pewno jest to pies, z którym pracowało się od szczeniaka. Widzimy, że są momenty, kiedy emocje tego psa sięgają zenitu, a już za chwilę dostaje komendę "waruj", musi być wyciszony, wytrzymać w tej komendzie. Pies doskonale panuje nad swoimi emocjami.  - Efekt, który widzimy, był poprzedzony wieloma, wieloma godzinami przepracowanymi wspólnie przez człowieka i jego psiego partnera - mówi treserka. 

Owczarek belgijski to idealne psy służbowe. Ale trzeba mieć dla nich dużo czasu. Jako psy towarzyszące nam w domu, mają problemy z socjalizacją i zachowaniem wśród ludzi i innych zwierząt.  Więc nie jest to łatwa rasa do poprowadzenia. 

Sonia Korkus zaznacza też, że to, widzimy na kilkudziesięcio sekundowym filmie to tylko wycinek z życia psa. Trudno powiedzieć jak zachowuje się na co dzień. Idealnie, jeśli taka współpraca polega na tym, że pies spędza z człowiekiem czas nie tylko na treningach. Wtedy rozumieją się najlepiej. 

Zobacz zdjęcia psów na służbie 

Rasa czy charakter?  

Nie jest powiedziane, że każdy owczarek będzie się do takiej pracy nadawał. Ważniejsze od rasy są cechy osobnicze. - Rasa zawsze jest na drugim miejscu, bo liczy się charakter psa, a ten jest indywidualny - uważa Sonia Korkus. To ważne dla osób, które szukają psa o odpowiednich cechach. Ważne, aby znaleźć odpowiednią rasę, ale też sprawdzoną hodowlę. Ważne są geny, ale nie mniej istotne jest to, jak hodowca zajmuje się szczeniakami. Przeżycia psa w młodości wpływają na jego zachowania w dorosłym wieku.  

 Czy każdego psa da się wyszkolić? 

- Trening psa to raczej szkolenie jego właściciela - uśmiecha się treserka.

Przez dwa miesiące możemy się dowiedzieć, jak powinniśmy postępować z psem, kiedy nagradzać naszego pupila, w jaki sposób go ignorować i oduczać niewłaściwych zachowań. Praca z psem zaczyna się w momencie, kiedy przyprowadzamy zwierzaka do domu. - Uczmy go dźwięków, naszych zachowań i spędzajmy z nim dużo czasu - mówi Korkus.  

Nie poprzestawaj na "siad" i "waruj"

Trenerka opowiada, że często widzi właściciela spacerującego z psem, a właściwie pies biega, a jego pani lub pan wbija wzrok w ekran smartfona. Nawet godzina takiej wyprawy, kiedy z naszej perspektywy pies powinien czuć się szczęśliwy, wcale nie jest fajna dla czworonoga. Psy lubią zadania, które im wyznaczamy. Lubią się uczyć.  - Więc lepiej krótszy spacer, ale intensywny. Z korzyścią dla psa i naszej przyjaźni z pupilem - podkreśla treserka. I dodaje, że pies uczy się całe życie tak jak ludzie. Wcale nie dyskredytuje go wiek. Wiadomo, że młody pies ma więcej energii do nauki, ale starszy pies też może się nauczyć.

- Warto o tym pamiętać, kiedy chce się mieć cudownego towarzysza na codzień.

Czytaj więcej