Czytasz: „Trener mistrzów” otrzymał medal 500-lecia Reformacji

„Trener mistrzów” otrzymał medal 500-lecia Reformacji

"Jan Szturc jest zawsze skromny i pozostaje w cieniu mistrzów, których wychował. "

Trener skoków narciarskich Jan Szturc otrzymał medal wybity na 500. rocznicę Reformacji. Luteranie ze Szczyrku honorują nim wybitne postaciom życia społecznego w Polsce, które kierują się w życiu Ewangelią – powiedział we wtorek PAP ks. Jan Byrt.

- Jan Szturc jest zawsze skromny i pozostaje w cieniu mistrzów, których wychował. Pierwszym z nich był Adam Małysz, a drugim Piotr Żyła. Podczas najbliższych zawodów Pucharu Świata, które już w weekend odbędą się na skoczni w Wiśle Malince, wystąpią kolejni jego dwaj wychowankowie: Bartosz Czyż z Wisły i Paweł Wąsek z Ustronia. Jan Szturc od wielu lat wspiera też projekty luteranów ze w Szczyrku i jest aktywnym członkiem rady parafii ewangelickiej w Wiśle Głębcach – powiedział ks. Byrt.

Posiadaczami medali w kształcie Róży Lutra, godła Reformacji i symbolu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, są już m.in. papież Franciszek oraz skoczkowie narciarscy Kamil Stoch i Maciej Kot.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: „Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska”. Został wykonany z mosiądzu.

Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Czytaj więcej