Silesion.PL

serwis informacyjny

Trendy Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Więcej celnych strzałów na bramkę i mniejsza ilość fauli

Gol bramka siatka pilka nozna

Gol bramka siatka pilka nozna

Biorąc pod uwagę , iż zostało tylko osiem spotkań do końca Mistrzostw Świata w Katarze, analitycy Gracenote firmy Nielsen przyjrzeli się trendom tego święta futbolu. Zauważyli, iż uczestniczyło w nim więcej niż kiedykolwiek młodych graczy. W turnieju wzięło także udział więcej niż kiedykolwiek piłkarzy w wieku 35 i więcej. Podczas tegorocznych zmagań w Katarze padło dotychczas mniej strzałów niż na jakimkolwiek innym mundialu w tym stuleciu, ale liczba bramek nadal pozostaje stabilna. Za to obserwuje się stały spadek liczby oddanych strzałów spoza pola karnego, ponieważ są one bardziej precyzyjne, przemyślane. Spadła także ilość fauli, ale pokazywanych jest więcej żółtych kartek, ponieważ sędziowie stali się bardziej rygorystyczni.

Przejdź do Nielsen World Cup Data Hub, aby zobaczyć najnowszą przewidywaną drabinkę pucharową, kompletne procentowe szanse na awanse poszczególnych drużyn do kolejnnych rund tej imprezy, wygraną Mistrzostw Świata 2022 oraz inne najnowsze światowe rankingi.

Najważniejsze informacje:

 • W Mistrzostwach Świata 2022 udział wzięło dziewięciu piłkarzy w wieku do 21 lat, dorównując tym samym rekordowi ustanowionemu w 1930 roku.
 • Na tych Mistrzostwach Świata padło najmniej strzałów ze wszystkich mistrzostw w tym stuleciu. Liczba bramek jest stosunkowo podobna do tych turniejów, w których strzelono najwięcej bramek od przełomu wieków
 • Liczba meczów Mistrzostw Świata, w których udział wzięli zawodnicy z tej kategorii wiekowej jest już wyższa niż kiedykolwiek wcześniej na Mistrzostwach Świata. Tych dziewięciu zawodników zanotowało do tej pory 18 startów.
 • Jude Bellingham z Anglii może pobić rekord Kyliana Mbappé (sześć zaliczonych meczy w Mistrzostwach Świata jako zawodnik do lat 21), jeśli Anglia dotrze do półfinału, a Bellingham wejdzie w skład reprezentacji we wszystkich siedmiu meczach.
 • Liczba meczów Pucharu Świata z udziałem zawodników w wieku 35 lat i starszych została już pobita na tegorocznych Mistrzostwach Świata.
 • Doświadczonych zawodników rozpoczynających mecze w Katarze jest trzy razy więcej niż podczas mundialu w Rosji cztery lata temu. Nowy rekord (27 zawodników startujących w wieku 35 lat lub więcej) pobił poprzedni rekord o 10 graczy.
 • Jeśli drużyny Argentyny i Chorwacji dojdą do półfinałów (wystartują we wszystkich siedmiu meczach), Lionel Messi i Luka Modrić mogą zostać odpowiednio szóstym i siódmym zawodnikiem w historii rozgrywek, którzy rozpoczynają każdy mecz na jednym mundialu oraz drugim i trzecim zawodnikiem z pola, który to zrobi.
 • Jeśli Portugalczyk Pepe wystartuje w ćwierćfinale, pobije rekord liczby startów w Mistrzostwach Świata przez zawodnika w wieku 35 lat lub więcej. Obecnie dzieli on ten wynik z Holendrem Giovannim van Bronckhorstem.
 • Liczba strzałów potrzebnych do zdobycia jednego gola spadła po raz trzeci z rzędu w historii Mistrzostw Świata.
 • Zmagania w Katarze są trzecimi z rzędu Mistrzostwami Świata, w których wzrósł o dsetek strzałów oddanych z pola karnego. Po raz pierwszy od początku prowadzenia statystyk Gracenote, przekracza on wskaźnik 60%
 • Liczba odnotowanych fauli spadła do najniższego poziomu od przełomu tysiącleci. Dodatkowo jest przyznawanych więcej żółtych kartek z powodu surowszych zasad sędziowania. Liczba pokazywanych czerwonych kartek w Katarze to ułamek tego, co było doświadczyć w 2006 roku.

Młodzi piłkarze

Zawodnicy do 21 lat (na czele z Jude Bellinghamem z Anglii i Gavim z Hiszpanii) zaliczyli więcej startów w Mistrzostwach Świata w Katarze niż na jakimkolwiek innym mundialu. Dziewięciu młodych piłkarzy, którzy rozpoczęli mecze na Mistrzostwach Świata 2022, zrównało rekord ustanowiony w 1930 roku.

Tylko czterech zawodników do lat 21 rozpoczęło cztery mecze mistrzostw świata, odkąd w 1986 roku wprowadzono dodatkową rundę pucharową. Mowa o Kostarykańczyku Ronaldzie Gonzalezie (w wieku 19 na mundialu w 1990 roku), Nigeryjczyku Sunday Oliseh (w wieku 19 lat na mundialu w roku 1994) oraz wspomnieni wcześniej Jude Bellingham i Gavi, którzy pojawili się w Katarze.

Potencjalnie Anglik Jude Bellingham może zagrać w siedmiu meczach podczas tegorocznych Mistrzostw Świata. Jeśli to osiągnie, pobije on tym samym rekord Kyliana Mbappé, który jako zawodnik do lat 21 wystartował w sześciu meczach w Mistrzostwach Świata cztery lata temu. Jeśli Bellingham rozpocznie sobotni mecz ćwierćfinałowy z Francją, to Mbappé zostanie dopiero piątym nastolatkiem, który rozegra pięć meczów mistrzostw świata. Dotychczas byli to: Martin Hoffmann (19 lat, NRD, 1974), Mario Kempes (18, Argentyna, 1974), Norman Whiteside (17, Irlandia Północna, 1982) i Kylian Mbappé (19, Francja, 1998).

Jedenastu piłkarzy do lat 21 wzięło udział w meczach ćwierćfinałowych w historii Mistrzostw Świata, ale tylko dwóm udało się to od 1970 roku. Byli to Divock Origi z Belgii (przeciwko Argentynie w 2014 roku) i Kylian Mbappé (w meczu z Urugwajem cztery lata temu).

Największa liczba startów zawodników do lat 21 w Mistrzostwach Świata

Ilość startówrokIlość zawodnikówNazwiska
1820229Brandon Aguilera, Jewison Bennette (oboje z Kostaryki ), Jude Bellingham (Anglia), Alejandro Balde, Gavi, Pedri (wszyscy z Hiszpanii ), Jamal Musiala (Niemcy ), Antonio Silva (Portugalia ), Yunus Musah (USA)
1719309Segundo Durandal (Boliwia ), Carvalho Leite (Brazylia) , Manuel Rosas (Meksyk ), Delfin Benitez Cáceres (Paragwaj ), José-Maria Lavalle (Peru ), Nicolae Kovács, Constantin Stanciu (oboje z Rumunii ), Momcilo Djokic, Aleksander Tirnanic (oboje z byłej Jugosławi )
1719988Pierre Womé, Salomon Odembé, Augustine Simo (wszyscy z Kamerunu ), Michael Owen (Anglia ), Ricardo Gardner (Jamajka ), Ko Jong-Soo (Korea Południowa ), Célestine Babayaro (Nigeria ), Dejan Stankovic (była Jugosławia )
1620186Trent Alexander-Arnold (Anglia ), Kylian Mbappé (Francja ), Achraf Hakimi (Maroko ), Francis Uzoho (Nigeria ), José Luis Rodriguez (Panama ), Moussa Wagué (Senegal )
1419945Marc-Vivien Foé, Raymond Kalla, Rigobert Song (wszyscy z Kamerunu ), Gary Kelly (Irlandia ), Sunday Oliseh (Nigeria ),
1320147Nabil Bentaleb (Algeria), Adnan Januzaj, Divock Origi (oboje z Belgii), Carlos Gruezo (Ekwador) Luke Shaw, Raheem Sterling (oboje z Anglii), José Maria Giménez (Urugwaj)
1219664Oscar Tomás Más (Argentyna), Tostão (Brazylia), Elias Ricardo Figueroa Brander (Chile), Lee Chan-Myung (Korea Północna)
1119743Mario Kempes (Argentyna), Martin Hoffman (NDR), Vlado Petrovic (była Jugosławia)
1019823Giuseppe Bergomi (Włochy), Norman Whiteside (Irlandia Północna ), Wynton Rufer (Nowa Zelandia)
919583Pelé, José Altafini (oboje z Brazylii), Karl-Heinz Schnellinger (Niemcy)
Źródło: Nielsen’s Gracenote

Mistrzostwa Świata z udziałem doświadczonych zawodników

Liczba startów w Mistrzostwach Świata 2022 zawodników w wieku 35 lat i starszych została już pobita pod koniec fazy grupowej. Zawodnicy w tym przedziale wiekowym wzięli udział w 10 meczach więcej w porównaniu z poprzednim rekordem, który wynosił 51 na Mistrzostwach Świata 2006. Z kolejną zakończoną rundą, doświadczeni gracze rozegrali już 69 występów ( o 35% więcej od poprzedniego rekordu).

Niesamowita liczba graczy (27) w wieku 35 lat lub starszych rozpoczęła mecze podczas tegorocznych Mistrzostwach Świata. Jest to o aż o 10 więcej od poprzedniego rekordu (Mistrzostwa Świata 2006) oraz trzy razy więcej niż cztery lata temu. Pięciu ćwierćfinalistów tegorocznych mistrzostw świata zapewniło udział doświadczonym zawodnikom Katarze. Mowa o Argentynie (Leo Messi), Brazylii (Thiago Silva, Dani Alves), Chorwacji (Luka Modric), Francji (Hugo Lloris, Olivier Giroud, Steve Mandanda) oraz Portugalii (Cristiano Ronaldo, Pepe).

W przypadku pozostałych trzech ćwierćfinalistów (Holandia, Anglia, Maroko), do n ajstarszych piłkarzy startująch i do tej pory zaliczają się: Daley Blind (32), Kyle Walker (32) i Munir (33). Z tej trójki tylko Holendrzy mają w swoim składzie zawodnika w wieku 35 lat lub starszego. Jest nim bramkarz Remko Pasveera.

Messi i Modrić mogą wyrównać rekord liczby startów zawodników w wieku 35 lat lub starszych na jednym mundialu. Pod warunkiem że ich drużyny dojdą do półfinałów, a oni sami wezmą udział we wszystkich meczach swoich drużyn. Rekord siedmiu meczów dzieli obecnie czterech zawodników, z których jeden zrobił to dwukrotnie: Dino Zoff (36 lat, Włochy, 1978), Dino Zoff (40, Włochy, 1982), Peter Shilton (40, Anglia, 1990), obecny asystent trenera Chorwacji Drazen Ladic (35, Chorwacja, 1998) i Giovanni van Bronckhorst (35, Holandia, 2010). Van Bronckhorst był jedynym graczem z pola w tym kwartecie.

Zoff, Shilton, Pepe (Portugalia), Pat Jennings (Irlandia Północna), Ali Boumnijel (Tunezja), Rafael Márquez (Meksyk) i Stanley Matthews (Anglia) to jedyni gracze, którzy brali udział w meczach na dwóch różnych Mistrzostwach Świata w wieku 35 lat lub starszym. Kolejny mecz Pepe w tych Mistrzostwach Świata będzie jego ósmym występem od 35. urodzin i wyprzedzi Giovanniego van Bronckhorsta jako zawodnika z pola z największą liczbą startów w Pucharze Świata w wieku 35 lat lub starszym. Tylko bramkarze Dino Zoff (14) i Peter Shilton (12) po 35. urodzinach rozpoczęli więcej meczów niż Pepe.

Największa liczba startów w Mistrzostwach Świata zawodników w wieku 35 lat i więcej

StartsYearPlayersMost starts
692022274 – Lionel Messi (35, Argentyna), Luka Modric (37, Chorwacja), Yuto Nagatomo (36, Japonia), Tim Ream (35, USA)
512006176 – Jens Lehmann (36, Niemcy)
431998167 – Drazen Ladic (35, Chorwacja)
372014135 – Daniel van Buyten (36, Belgia)
362010147 – Giovanni van Bronckhorst (35, Holandia),
291994124 – Michel de Wolf (36, Belgia), Michael Preud’homme (35, Belgia), Georges Brégy (36, Szwajcaria)
26198287 – Dino Zoff (40, Włochy)
24201895 – Sergei Ignashevich (38, Rosja)
23195875 – Gunnar Gren (37, Szwecja), Niels Liedholm (35, Szwecja), Fritz Walter (37, Niemcy)
22195495 – Roque Máspoli (35, Urugwaj), Toni Turek (35, Niemcy)
Źródło: Nielsen’s Gracenote

Ilość oddanych strzałów nadal spada, ale są one bardziej celne

W porównaniu z poprzednimi Mistrzostwami Świata, liczba oddanych strzałów podczas tegorocznych zmagań spadła do rekordowego w tym stuleciu poziomu 26,6 strzałów na mecz w 2014 roku. Biorąc pod uwagę 48 meczów grupowych i osiem pierwszych spotkań pucharowych, liczba strzałów spadła z 1487 w 2014 roku do 1262 w tym roku. Jest to spadek o średnio ponad cztery strzały na mecz. Liczba strzałów oddanych na mecz mistrzostw świata w Katarze wynosi obecnie 22,5. Miało to jednak niewielki wpływ na liczbę strzelonych bramek, która jest tylko o sześć mniejsza niż rekord stulecia wynoszący 154, odnotowany w 2014 roku (drugi najwyższy od przełomu tysiącleci).

Na czterech mundialach w tym stuleciu ilość bramek była stosunkowo podobna: od 146 do 154 bramek zdobytych w pierwszych 56 meczach czterech z sześciu mundialu. W latach 2006 i 2010 liczba zdobytych bramek spadła pomimo stosunkowo dużej liczby strzałów. Stopniowo celne strzelanie stawało się coraz trudniejsze, ale w Katarze nastąpiła niewielka poprawa.

Zdobyte bramki I ilość oddanych strzałów w Mistrzostwach Świata (2002-2022) – faza grupowa i najlepsza szestnastka

RokBramkiStrzałyStrzały na bramkęIlość strzałów do zdobycia bramkiCelność strzałów
200214713025868.8645.0%
2006132143156410.8439.4%
2010123138751011.2836.8%
201415414875569.6637.4%
201814613914339.5331.1%
202214812624378.5334.6%
Źródło: Nielsen’s Gracenote

W Mistrzostwach Świata 2022 padło więcej goli zza pola karnego niż w którymkolwiek z czterech poprzednich turniejach tej klasy, w których Gracenote zbierał dane o miejscu oddania strzału. Odsetek strzałów oddanych w polu karnym wzrósł po raz trzeci z rzędu w Mistrzostwach Świata i po raz pierwszy przekroczył 60%. Dwanaście lat temu ponad połowa strzałów na bramkę oddawana była spoza pola karnego.

Strzały wewnątrz i na zewnątrz pola karnego na Mistrzostwach Świata (2006 – 2022) – faza grupowa i R16

RokIlość bramek z pola karnegoIlość bramek spoza pola karnego% bramek w polu karnymStrzały w polu karnymStrzały spoza pola karnego% strzałów w polu karnym
20061052481.4%66676546.5%
20101021984.3%62376444.9%
20141321788.6%74474350.0%
20181181886.8%77162055.4%
20221341192.4%79247062.8%
Tabela nie zawiera bramek samobójczych Źródło: Nielsen’s Gracenote

MŚ 2022 bardziej fair play niż wszystkie inne w tym stuleciu

Liczba fauli spadła po raz czwarty z rzędu w historii Mistrzostwach Świata, podobnie jak liczba przyznanych czerwonych kartek. Liczba przyznanych żółtych kartek wzrosła w porównaniu z czterema laty temu, ze względu na surowsze zasady sędziowania. Liczba pokazywanych czerwonych kartek jest teraz ułamkiem liczby z 2006 roku. Sędziowie są najsurowsi od 2006 roku, przyznając żółtą kartkę średnio za każde 7,34 faula.

Dyscyplinarne kartki na MŚ 2002 – 2022: Faza grupowa i R16

RokFauleŹółte kartkiIlość fauli za żółtą kratkęCzerwone kartki
200220172458.2316
200620363116.5525
201017052187.8214
2014166415910.4610
201815101937.824
202213441837.342
Źródło: Nielsen’s Gracenote

Światowy ranking piłkarski Gracenote

Sekcja sportowa firmy Gracenote po raz pierwszy opracowała własny ranking piłkarski w 2002 roku. Metodologia jest oparta na systemie Elo (używanym do tworzenia rankingów szachistów) i była udoskonalana przez 16 lat.

Za każdym razem, kiedy dwie drużyny konkurują ze sobą, jedna „zdobywa” punkty od drugiej w zależności od wyniku, marginesu wygranej, tego, kto gra u siebie, a także względnej pozycji obu grających drużyn. Ważona jest również liczba punktów, które zmieniają właściciela, według znaczenia zawodów. Z tego względu Mundial i mistrzostwa kontynentalne są najważniejsze, a mecze towarzyskie liczą się najmniej.

Jeżeli na przykład Brazylia (zajmująca pierwsze miejsce) wygra 1–0 w spotkaniu towarzyskim na neutralnym gruncie z drużyną Kostaryki sklasyfikowaną na 28. pozycji, drużyna brazylijska poprawi swoją ocenę o względnie niewielką liczbę punktów, ponieważ wynik takiego meczu jest mniej lub bardziej spodziewany.

Jeżeli jednak Niemcy pokonają Brazylię 7 do 1 podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Brazylii, klasyfikacja drużyny niemieckiej ulegnie znacznej poprawie kosztem pozycji Brazylii, ponieważ obie drużyny są mocne, a końcowy wynik oraz margines wygranej trudno przewidzieć.

Jak typujemy zwycięstwa?

W rankingach piłkarskich Gracenote wykorzystuje oceny pozycji drużyny do oszacowania prawdopodobieństwa wygranej lub remisu każdej drużyny biorącej udział w turnieju. Mecze wygrane w normalnym czasie przez słabszego przeciwnika z mniejszym odsetkiem szans na wygraną w tych szacunkach są uznawane za największe niespodzianki.

O marce Gracenote

Gracenote to filar firmy Nielsen specjalizujący się w rozwiązaniach w zakresie treści, w tym metadanych branży rozrywkowej, identyfikatorach treści i innych produktach, oferowanych czołowym twórcom, dystrybutorom i platformom na świecie. Technologia Gracenote pozwala na zaawansowaną nawigację między treściami i możliwości odkrywania, zapewniając konsumentom łatwy dostęp do muzyki, programów telewizyjnych, filmów i sportów, które uwielbiają. Ponadto oferuje skuteczne narzędzia do analizy treści, ułatwiając klientom podejmowanie kompleksowych decyzji biznesowych.

O firmie Nielsen

Firma Nielsen kształtuje media i treści na całym świecie jako globalny lider pomiarów, danych i analityki w zakresie zachowań odbiorców. Dzięki naszemu zrozumieniu ludzi i ich zachowań we wszystkich kanałach i na wszystkich platformach wręczamy naszym klientom potężne narzędzie: niezależne i dające się wykorzystać w praktyce informacje, które pozwolą im łączyć się i wchodzić w interakcje z ich odbiorcami — teraz i w przyszłości.

Nielsen działa w ponad 55 krajach na całym świecie. Dowiedz się więcej, wchodząc w witrynę www.nielsen.com lub na stronę www.nielsen.com/investors, oraz połącz się z nami w mediach społecznościowych (Twitter, LinkedIn, Facebook i Instagram).

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024