Czytasz: Trasa wodna w Sztolni już od dziś. Czeka masa atrakcji [AKTUALIZACJA]

Trasa wodna w Sztolni już od dziś. Czeka masa atrakcji [AKTUALIZACJA]

Co czeka turystów?

14 września w Zabrzu udostępniona zostanie nowa trasa turystyczna - trasa wodna w Sztolni. Odbędzie się też XIV edycja Dnia Nauki. Atrakcje dla mieszkańców zaplanowano w obrębie Sztolni Królowa Luiza Port przy ul. K. Miarki 8.

Nastąpi zmiana organizacji ruchu. W godz. 6.00 do 24.00 zamknięta zostanie ul. K. Miarki na odcinku od zbiegu z ul. Wolności do skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i ul. K. Miarki. W dniach 14-16 września na Placu Wolności zorganizowany zostanie Zlot Foodtrucków. Z kolei CH Platan kończy inwestycję przebudowy Placu Teatralnego i w dniach 14-15 września.

1100 metrów pod ziemią

Trasa toru wodnego wyniesie ponad 1100 metrów i kończy się będzie w samym centrum Zabrza. Oryginalne XIX-wieczne wyrobiska sztolni odkryją przed odwiedzającymi podziemne porty i mijanki. Wyjątkowy klimat zapewnią odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień.

Na turystów będą tu czekać m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi postaciami, a także autentyczne nacieki wapienne, charakterystyczne dla jaskiń. Atrakcją będą też z pewnością żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią.

W programie: wioska piracka ,,Piraci z Karaibów”, wielka bitwa morska - gra w statki, szczudlarze, kącik dla dzieci z konkursami, dmuchańce, strefa chill z leżakami. Atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu Swiernalis o godz. 20.00 i pokaz akrobacji w kielichu z wodą.

Dzień Nauki w Zabrzu

Dzień Nauki, który odbędzie się także 14 września przy ul. Karola Miarki 8, to wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży, które ma na celu edukację młodych ludzi poprzez zabawę, podniesienie świadomości na temat roli nauki w społeczeństwie, jak najszerszą popularyzację aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń.

Dzień Nauki odbywa się w godzinach 9.00 - 14.00. Co w programie? M.in.:

  • Interaktywne stoiska
  • Pokazy nowych technologii
  • Eksperymenty fizyczne i chemiczne
  • Strefa motoryzacji, sportu, medycyny, kultury i sztuki
  • Strefa edukacyjna Sztolni Królowa Luiza.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Dnia Nauki będzie dr Tomasz Rożek, który wygłosi swój wykład pt. ,,Węgiel i woda".