Czytasz: Transport odpadów z Wielkiej Brytanii zatrzymany na A4

Transport odpadów z Wielkiej Brytanii zatrzymany na A4

Ponad 24 tony odpadów wiózł kierowca w ciężarówce, jadącej z Wielkiej Brytanii. Zatrzymali go inspektorzy Urzędu Celno-Skarbowego z Opola. Transport miał trafić do Chorzowa.

W nocy 8 lipca na opolskim odcinku autostrady A4 funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu zatrzymał do kontroli ciężarówkę. Po analizie dokumentów i wstępnych oględzinach ładunku ustalono, że kierowca przewozi owinięte folią odpady zmieszane o nieznanym składzie i intensywnym zapachu stęchlizny.  Wizualnie w przeważającej ilości był to gruz budowlany wymieszany z folią, drewnem, szczątkami wykładzin, papy i innych odpadów komunalnych. Ciężarówka przyjechała do Polski z Wielkiej Brytanii. Odbiorcą ładunku miała być chorzowska firma zajmująca się przywozem odpadów w postaci paliw alternatywnych.

Funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie kwalifikacji przewożonego ładunku. WIOŚ wstępnie potwierdził, że doszło do nielegalnego  transgranicznego przywozu odpadów. Po otrzymaniu formalnej odpowiedzi zostanie złożone oficjalne zawiadomienie do Głównego  Inspektora Ochrony Środowiska.

Proceder nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.