Czytasz: Tramwaj antysmogowy już kursuje [ZDJĘCIA]

Tramwaj antysmogowy już kursuje [ZDJĘCIA]

W środku - żywe rośliny i odgłosy lasu.

Na tory wyruszył dziś tramwaj antysmogowy. W środku – żywe rośliny, odgłosy lasu i informacje o zagrożeniach, jakie niesie smog.
Wyjątkowy tramwaj będzie jeździł od 15 października w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, pasażerowie otrzymywać będą pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją.

- Województwo śląskie ma prawo do błękitnego nieba, a jego mieszkańcy do oddychania czystym i świeżym powietrzem. Jesteśmy drugim województwem, który przyjęło uchwałę antysmogową. Zagrożenie smogowe rośnie zwłaszcza o tej porze roku, a smog związany jest też z naszymi codziennymi wyborami. Dlatego prowadzimy akcję edukacyjną i zachęcamy mieszkańców do częstszego korzystania komunikacji miejskiej. Apelujemy też do rządu, aby wycofał z rynku złe paliwa, które stanowią główne źródło zagrożenia smogowego. Ostatnio zostało wprawdzie podpisane rozporządzenie, które zakazuje stosowania toksycznych paliw, ale czas obowiązywania tego rozporządzenia został odsunięty o 2 lata – powiedział Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego, który wyruszył w jeden z pierwszych kursów niezwykłym pojazdem.

Tramwaj będzie kursował wg normalnego rozkładu jazdy: od 15 do 18 października br. w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11, natomiast od 19 do 21 października – linii nr 24.