Czytasz: Czy trampoliny są bezpieczne?

Czy trampoliny są bezpieczne?

Zabawa, czy ryzyko niechcianej kontuzji, paraliżu a nawet śmierci? Sprawdzamy, czy zabawa na trampolinach jest bezpieczna.
źródło: jumpcity.pl

Trampoliny kojarzą się z fajną zabawą. Dzięki nim możemy dotykać nieba, czy też spalać zbędne kilogramy. Niestety, jak każdy sport, bywa kontuzjogenny. W ciągu ostatnich ośmiu lat wzrosła liczba kontuzji spowodowanych wykonywaniem skoków na trampolinach. Najczęściej dochodziło do złamań kości nóg, ramion, uszkodzeń mięśni, a także rdzenia kręgowego, co prowadzi do paraliżu.

Jak podaje angielski portal DailyMail, liczba osób zranionych przez trampoliny w Stanach jest porównywalna do liczby pokrzywdzonych podczas wojny. Czy to przesada?

WYPADEK NA TRAMPOLINACH

Dla miłośników zabaw na trampolinie powstały parki trampolin, które znajdują się w dużych halach. Dzięki nim możemy skakać w każdą stronę, wpadać do basenów pełnych gąbek oraz trenować akrobacje oraz salta. Jednak ekstremalne ewolucje mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

źródło: fundacjaavalon.pl

W lutym br. Krystian Jabłoński, popularny katowicki społecznik, w jednym z parków trampolin w naszym regionie wykonał niebezpieczną ewolucję. Niestety podczas salta Krystian niefortunnie upadł na głowę uderzając w matę trampoliny. Podczas wypadku uszkodził rdzeń kręgowy, przez co jest sparaliżowany od barków w dół. Aktualnie walczy o rehabilitację, marząc o tym, by odbić się od tragicznych wspomnień i bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

TRAMPOLINY A BEZPIECZEŃSTWO

Parki trampolin dokładają wszelkich starań, by zabawa nie skończyła się tragicznie. Zazwyczaj wizyty w parkach rozpoczynają się od obejrzenia filmu o bezpieczeństwie. W ten sposób użytkownicy parku mogą zobaczyć, jak należy korzystać z trampolin. Ponadto, do ich dyspozycji są instruktorzy, którzy mogą pomóc w rozgrzewce i kontrolować zabawę.

- W regulaminie mamy informacje o bezwzględnej potrzebie przeprowadzenia rozgrzewki. Nasi trenerzy z chęcią wspierają Gości w indywidualnej lub grupowej rozgrzewce. Każdy trener ma koszulkę oraz gwizdek, pracuje w odpowiednich strefach. Park wykonany jest ze specjalistycznych materiałów przystosowanych do tego rodzaju rozrywki - tłumaczy Daria Czajka, specjalista ds. marketingu z Jump City w Katowicach.

źródło: jumpcity.pl

Zanim wybierzemy się do parku trampolin w naszej okolicy, musimy zapoznać się z regulaminem parku oraz ocenić, czy nasze umiejętności, kondycja oraz stan zdrowia są odpowiednie do zabawy. Musimy mieć odpowiedni strój sportowy, nie mieć na sobie biżuterii, zegarków oraz założyć specjalne, antypoślizgowe skarpetki. Odpowiednio przygotowani możemy rozpocząć zabawę. Jak zapewniają pracownicy parku trampolin, w razie wypadku trenerzy są ubezpieczeni.

- Jeżeli dojdzie do wypadku, nigdy nie zachowujemy się obojętnie. Udzielamy pomocy w maksymalnym zakresie naszych możliwości - zapewnia Daria Czajka.

Czytaj więcej