Czytasz: Tragiczny sierpniowy weekend
5 osób straciło życie na drogach naszego województwa. W czasie długiego weekendu w całym kraju doszło do prawie pół tysiąca wypadków.

 

5 osób zginęło, a 52 zostały ranne. W czasie trwania akcji "Bezpieczny Weekend", w naszym województwie doszło do 52 wypadków drogowych. 

Na drogach w całym kraju 31 osób zginęło, a 610 zostało rannych w 468 wypadkach, do których doszło przez ostatnich pięć dni - poinformowała Komenda Główna Policji. 

Główne przyczyny wypadków na polskich drogach to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i jazda pod wpływem alkoholu.

W całym kraju zatrzymano ponad 1,5 tys. pijanych kierowców. W naszym województwie mundurowi zatrzymali 158 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. 113 popełniło w tym przypadku przestępstwo, mając ponad pół promila alkoholu w organizmie, a 45 popełniło wykroczenie, mając wynik równy połowie promila lub poniżej tej wartości. Stróże prawa zatrzymali także 145 rowerzystów pod wpływem alkoholu. W razie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł.

Od piątku w całym kraju było więcej policjantów m.in. na drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Funkcjonariusze czuwali nad przestrzeganiem przepisów, w razie konieczności upłynniali ruch, sprawdzali trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to, czy dzieci podróżują w odpowiednich fotelikach.

Tragiczne są też informacje z kąpielisk w całym kraju. W czasie długiego weekendu w całym kraju utonęło 13 osób. Tylko od początku sierpnia ofiar kąpieli jest już 49.

Czytaj więcej