Czytasz: Na śląskich drogach zginęło 7 osób

Na śląskich drogach zginęło 7 osób

Tragiczny bilans akcji znicz 2018. Pomimo działań policji są ofiary śmiertelne.

Zakończyła się policyjna akcja ZNICZ 2018. Przez sześć dni blisko 4 tysiące śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom. Pomimo, że w tym roku odnotowaliśmy mniejszą liczbę zdarzeń drogowych, osób rannych oraz pijanych kierowców, to niestety tegoroczny bilans okazał się tragiczny w skutkach pod względem ilości osób, które zginęły na drogach. W wypadkach śmierć poniosło 7 osób. Najtragiczniejszy z nich miał miejsce w Raciborzu.

W akcję "Znicz 2018", która trwała od środy 31 października, od godziny 6.00 do dzisiaj do godz. 6.00 zaangażowanych było w województwie śląskim 3252 policjantów ruchu drogowego, 5926 pozostałych stróżów prawa oraz 476 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciło 7 osób, a 42 zostało rannych. Odnotowano 34 wypadki  i 754 kolizje. Do najtragiczniejszych zdarzeń, czyli wypadków śmiertelnych doszło w Bielsku - Białej i raciborskich Markowicach, gdzie do zderzenia czołowego samochodów według wstępnych ustaleń doszło z winy pijanego kierowcy.  

W tym roku zatrzymano 107 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu (78 osób w stanie nietrzeźwości, co stanowi przestępstwo, a 29 osoby w stanie po użyciu alkoholu, co jest wykroczeniem drogowym). Policjanci zatrzymali także 27 pijanych rowerzystów.

Ruch w okolicy cmentarzy był najbardziej wzmożony w dzień Wszystkich Świętych, jednak pomimo dużej liczby samochodów i pieszych, dzień ten był najbezpieczniejszym w czasie całej akcji.