Czytasz: Tragedia w Karwinie: Ratownicy znaleźli ciała trzech górników

Tragedia w Karwinie: Ratownicy znaleźli ciała trzech górników

Ratownicy znaleźli ciała trzech górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w czeskiej kopalni w Karwinie.

Z najnowszych informacji wynika, że znalezione ciała zostały już wywiezione na powierzchnię. Następnie, w zakładzie medycyny sądowej zostaną przeprowadzone badania mające na celu ustalenie tożsamości ofiar. Zostanie także wykonana sekcja zwłok.

Ivo Czelechowsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie, sytuacja na dole jest na tyle niebezpieczna, że akcja poszukiwawcza zostaje przerwana. Ratownicy wrócą w miejsce wypadku dopiero wtedy, gdy warunki ulegną poprawie. Pod ziemią pozostały zwłoki dziewięciu górników.

Tragedia w Karwinie: W kopalni doszło do wybuchu metanu

Przypomnijmy, do tragedii doszło w czwartek o godzinie 17:16. W kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego doszło do wybuchu metanu. 13 górników nie żyje – 12 Polaków i Czech.

Jak informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – ofiary katastrofy górniczej z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego. Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

W związku ze śmiercią dwunastu Polaków, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, niedziela w całej Polsce jest dniem żałoby narodowej. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda.

Dodatkowo, w związku z tą tragędią, dzisiaj (23 grudnia) we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej odbyła się msza święta za zmarłych górników i ich rodziny. 

 fot. ViFI.pl