Czytasz: Przygotuj się na Tour de Pologne w Chorzowie [ZDJĘCIA]

Przygotuj się na Tour de Pologne w Chorzowie [ZDJĘCIA]

Do wyścigu jeszcze miesiąc. W Chorzowie trwa Roadshow 90 lat Tour de Pologne!

Tego miłośnicy kolarstwa nie mogą przegapić. Na parkingu centrum handlowego przy Parku Śląskim stanęło mobilne muzeum Tour de Pologne. Można tutaj zmierzyć się w mini-wyścigu, skorzystać z bezpłatnego przeglądu roweru czy poznać historię legendarnego Tour de Pologne.

- To szczególny rok dla Tour de Pologne. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbędzie się 75 edycja. Chcemy razem świętować rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze również włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie atrakcje będą dostępne do wieczora.  Roadshow 90 lat Tour de Pologne to specjalny projekt na 90-lecie naszego narodowego wyścigu oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Roadshow to cykl kolarskich wydarzeń, które promują sport i aktywność fizyczną. W specjalnie zaprojektowanych miasteczkach są strefy wyzwań z konkursem zakładania kół na czas, możliwością startu w mistrzostwach Polski w mikro kolarstwie lub w Grand Prix „Wyścigu Niepodległości” na trenażerach. W strefie edukacji całe rodziny poznają zasady ruchu drogowego i bezpiecznej drogi do domu, a w strefie fit można wziąć udział w niedzielnej rozgrzewce i poznać zasady zdrowego żywienia.

Wyjątkową atrakcją Roadshow jest mobilne muzeum Tour de Pologne – pierwszy tego typu projekt kolarski na świecie. Multimedialne prezentacje przenoszą zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się kolarstwo na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mówi o tym choćby Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W zbiorach nie brakuje starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jest także rower oraz medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, od 25 lat dyrektora Tour de Pologne.

Czytaj więcej