Czytasz: Nasze szanse na wygraną w Tour de Pologne

Nasze szanse na wygraną w Tour de Pologne

Zwycięzca Tour de Pologne z 2011 roku, Peter Sagan, wyrzucony z francuskiej Wielkiej Pętli. Będzie miał większe szanse na wygraną w naszym wyścigu?

Zmiany w Tour de Pologne - "mniej kolarzy, więcej ściagania"

Fani kolarstwa w napięciu oglądają kolejne etapy Tour de France. Ściągnie we Francji potrwa do 23 lipca. Kilka dni później, 29 lipca etapem ze startem i metą w Krakowie rozpocznie się 74. Tour de Pologne. Trzy spośród siedmiu etapów polskiej wielkiej pętli przebiegają przez województwo śląskie.

Nowością jest uszczupelnie liczby zawodników. Zamiast ośmioosobowych drużyn wystąpią siedmioosobowe. Ma to z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo zawodników, a z drugiej uczynić ściganie bardziej spontanicznym i ciekawszym w odbiorze. Na starcie zamelduje się 154 kolarzy z 22 ekip - 18 drużyn Pro Tour i 4 z dzikimi kartami. Ostateczne listy z nazwiskami zawodników drużyny muszą przysłać najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem imprezy. Dlatego na ten moment nie można powiedzieć, czy jadący w Tour de France Polacy, wystartują w naszym wyścigu.

Tour de Pologne w województwie śląskim

Tour de Pologne - powołania do polskiej kadry

Wiadomo za to, kto otrzymał powołanie do kadry polskiej na Tour de Pologne, która wystartuje pod nazwą ORLEN CCC Polska. Wśród zawodników znaleźli się kolarze związani prywatnie i zawodowo z naszym regionem. Na liderów zespołu zostali wytypowani przez Polski Związek Kolarski 36-letni Marek Rutkiewicz z polskiej profesjonalnej grupy kolarskiej Wibatech 7R Fuji, absolwent AWF-u w Katowicach i 31-letni Paweł Cieślik, zawodnik czeskiej grupy kolarskiej Elkov - Author Cycling Team.

Powołanie do kadry otrzymali również pochodzący z Koziegłów (powiat myszkowski) Kamil Gradek z brytyjskiego One Pro Cycling, urodzony w Gliwicach 27-letni medalista mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowców i seniorów Paweł Bernas, który obecnie startuje z ramienia Zawodowej Grupy Kolarskiej DominSport, Adam Stachowiak z polskiej grupy Voster Uniwheels oraz dwóch zawodników Team Hurom z Rybnika - Paweł Franczak i Emanuel Piaskowy. Sezon 2017 jest pierwszym sezonem z licencją UCI Continental Team dla ekipy z Rybnika w zawodowym peletonie.

Kraksa na czwartym etapie Tour de France

Z początkiem lipca, tym razem w niemieckim Dusseldorfie wystartował 104. Tour de France. Przed kolarzami do przejechania 3516 kilometrów - etapy płaskie, górskie - legendarne podjazdy, jazda indywidualna na czas. Miliony spalonych kalorii i emocje sięgające zenitu. Podczas 4 etapu rywalizacji w miejscowości Vittel na ostatnich metrach finiszu doszło do poważnej kraksy, w której brali udział zawodnicy z największymi szansami na zwycięstwo w całym Tourze.

Peter Sagan winny upadku Marka Cavendisha? Zobacz video!

Peter Sagan decyzją sędziów nie jedzie dalej w Tour de France

fot. Facebook - Le Tour de France

Sędziowie winą za wypadek obarczyli słowackiego kolarza Petera Sagana z ekipy Bora-Hansgrohe i wykluczyli go z dalszego ściagania. Uznali oni, że aktualny mistrz świata w kolarstwie szosowym celowo, ale przede wszystkim nieprzepisowo, zaatakował łokciem Marka Cavendisha z  Dimension Data. Brytyjczyk z dorobkiem 30 wygranych etapów na Tour de France doznał poważnego urazu. Lekarze stwierdzili u niego złamanie prawej łopatki, które ukróciło marzenia o dalszej jeździe i kolejnych wygranych ekipach na najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim. Tymczasem z dalszego występu na wyścigu swojego zawodnika nie chce rezygnować Bora-Hansgrohe. Zespół odwołał się od decyzji sędziów. Ekipa tłumaczyła, że Sagan nie mógł widzieć Cavendisha, który nadjeżdżał z tyłu, a do kraksy doszło przypadkowo. Bronić słowackiego kolarza postanowili także internauci, którzy na oficjalnym fanpage’u Tour de France zamieszczali grafiki. Jednak sędziowie Międzynarodowej Unii Kolarskiej (Union Cycliste Internationale) pozostali nieugięci i wykluczyli sympatycznego Słowaka z Tour de France.

Polacy na 104. Tour de France  

Dla słowackiego kolarza, który w 2011 roku wygrał Tour de Pologne, wypłynął na szerokie wody, cała sytuacja jest bardzo trudna. Dzień wcześniej, 3 lipca, Sagan wygrał trzeci etap Tour de France, do ówczesnego lidera tracił zaledwie 13 sekund, co dało mu w klasyfikacji generalnej czwarte miejsce. Dobrze Tour de France rozpoczął również kolega Sagana z ekipy Bora-Hansgrohe - Rafał Majka, który we wtorek na nieco ponad 200-kilometrowej trasie biegnącej z Verviers do Longwy zajął 10 miejsce.

Najlepiej z polskich kolarzy startujących w tegorocznej 104. edycji Tour de France radzi sobie Michał Kwiatkowski z brytyskiej ekipy Sky. “Kwiato”, aktualny Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas, traci do lidera klasyfikacji generalnej, kolegi z zespołu, Brytyjczyka Gerainta Thomasa 32 sekundy. Na 22 pozycji w klasyfikacji plasuje się Rafał Majka (49 sekund straty do lidera), na dalszych miejscach, już poza pierwszą setką uplasowali się pozostali Polacy, także zawodnicy Bora-Hansgrohe - na 102. miejscu Maciej Bodnar (3:23) i na 154. Paweł Poljański (7:16).

Dziś, przed kolarzami kolejny sprawdzian - tym razem krótszy, bo zaledwie 160-kilometrowy. Zawodnicy wystartują z miejscowości Vittel, metę ulokowano ponad 1 148 metrów nad poziomem morza na górze La Planche des Belles Filles. Według ekspertów to lekka rozgrzewka przed prawdziwymi górskimi etapami.

Tour de Pologne od 29 lipca do 4 sierpnia

Tour de Pologne 2017 trasa - 1. etap (29.07.2017 – sobota) Kraków – Kraków – 137 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 2. etap (30.07.2017 – niedziela) Tarnowskie Góry – Katowice – 142 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 3. etap (31.07.2017 – poniedziałek) Jaworzno – Szczyrk – 161 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 4. etap (01.08.2017 – wtorek) Zawiercie – Zabrze – 238 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 5. etap (02.08.2017 – środa) Olimp Nagawczyna – Rzeszów – 130 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 6. etap (03.08.2017 – czwartek) Wieliczka – Zakopane – 199 km

Tour de Pologne 2017 trasa - 7. etap (04.08.2017 – piątek) Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska – 132 km

Czytaj więcej