Czytasz: Topniejący śnieg może zabić

Topniejący śnieg może zabić

Intensywne opady śniegu to frajda dla najmłodszych. Jednak w chwili odwilży, dorośli muszą zwrócić uwagę także na zagrożenia.

Nagromadzony na dachach budynków śnieg stanowi nie lada zagrożenie. Spadając może nie tylko zranić, ale i zabić człowieka. Z dachów zwisają także sople, które również mogą wyrządzić olbrzymie krzywdy. Właściciele i zarządcy lokali są prawnie zobligowani do odśnieżania swoich dachów. Reguluje to art. 91a Prawa Budowlanego, który przewiduje kary dla osób niewywiązujących się ze swoich obowiązków.

Często możemy się natknąć na nieodśnieżony podjazd, czy też chodnik. Tutaj wesprze nas prawo, które reguluje to zagadnienie w art 117. Kodeksu Wykroczeń, który nakłada na właściciela obowiązek odśnieżania posesji i jej okolic. Niezastosowanie się do przepisów może spowodować karę w wysokości nawet 1500 złotych.


Ku przestrodze

Zalegający śnieg na dachach może być powodem olbrzymich tragedii. Do jednej z nich doszło 28 stycznia 2006 r, kiedy hala Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się podczas wystawy gołębi pocztowych. W wyniku katastrofy zmarło wtedy 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Wśród głównych przyczyn tragedii wymienia się wadliwą konstrukcję budynku i zalegający śnieg na dachu.

Dobry przykład w tej sprawie dają pracownicy Stadionu Śląskiego. Dbając o bezpieczeństwo odśnieżyli dach obiektu, a pracę uwiecznili na zdjęciach w mediach społecznościowych.

Fot. Facebook/Stadion Śląski