Czytasz: Tomograf z rybkami działa cuda. WOŚP tu grał!

Tomograf z rybkami działa cuda. WOŚP tu grał!

I zagra znów. Chorzów szykuje się na 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zawdzięczamy jej wiele – mówią w tutejszym szpitalu dziecięcym.

Tomografia komputerowa? Nic przyjemnego, zwłaszcza dla malucha. Ogromna obręcz urządzenia budzi strach niejednego małego pacjenta. Chyba że... pływają po niej kolorowe rybki. - Ten tomograf kosztował ok 3 mln zł. Osobiście uruchamiał go u nas Jerzy Owsiak. Gdyby nie Orkiestra, diagnostyki nie mielibyśmy na tak wysokim poziomie, szpitala nie byłoby stać – przyznaje Monika Kukułka, koordynatorka ds. pielęgniarstwa w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. Dodaje, że rybki-naklejki zdobiące urządzenie naklejał już personel, a dzięki wspólnemu zaangażowaniu szpitala i WOŚP-u, mali pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia.

Nic nie stoi, większość działa 24 godziny na dobę

Tomograf to tylko jedno z urządzeń, w jakie Orkiestra wyposażyła szpital. - U nas serduszek jest pełno - pokazuje Regina Ulfig-Maślanka, ordynator tutejszego oddziału niemowlęcego i patologii noworodka. Oddział jest świeżo po remoncie. - Sprzęt jest dla nas bardzo ważny. Nic nie stoi, niczego nie chowamy w magazynie. Na przykład inkubatory działają 24 godziny na dobę, na okrągło. Przydałyby się już nowe - mówi Ulfig-Maślanka. Szpital już dawno temu wypełnił ankietę dla WOŚP-u. - Liczymy, że dostaniemy trochę sprzętu, którego nam jeszcze brakuje - mówią w placówce.

Serduszka na dziecięcym SOR-ze

Charakterystycznych serduszek nie brakuje też na tutejszym dziecięcym SOR-ze. - W tej sali przyjmowane są najcięższe przypadki, m.in. dzieci po wypadkach komunikacyjnych. Szybka diagnostyka i leczenie są bardzo ważne, a dzięki Orkiestrze ta sala to nasza wizytówka – pokazuje z dumą Anna Sternik, pielęgniarka oddziałowa. Naklejkę ma tu m.in. aparat do znieczuleń, USG, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych. W sali obok jest też panel diagnostyczny i kardiomonitor.

Finał w Kotle Czarownic

Do tegorocznej 26. już edycji WOŚP szykują się nie tylko w chorzowskim centrum pediatrii. - Szykuje się całe miasto. Bardzo cieszymy się, że to właśnie u nas odbędzie się tegoroczny finał Orkiestry, już czwarty raz – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W niedzielę, 14 stycznia scena Orkiestry stanie przed Stadionem Śląskim, a uczestnicy za datek do puszki z serduszkiem będą mogli zasiąść na trybunach Kotła Czarownic. Koncerty rozpoczną się o godzinie 14, a gwiazdami wieczoru będą Miuosh i NeuOberschlesien.

Wielkiemu finałowi w Chorzowie towarzyszyć będą wydarzenia sportowe: m.in. Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach Stadionu Śląskiego. Mnóstwo atrakcji także pod sceną: chętni będą mogli zasiąść za kółkiem samochodu rajdowego i kilkunastu pojazdów militarnych. Przed stadionem stanie także symulator dachowania i food trucki. Wydarzenie zakończy Światełko do Nieba, które rozbłyśnie o godzinie 20.

 

Czytaj więcej