Czytasz: Tomasz Konior: Katowice są takim miastem do odkrywania

Tomasz Konior: Katowice są takim miastem do odkrywania

Coraz bardziej we współczesnym świecie interesuje nas to, co nie jest określone do końca, ale coś, co każe nam wykonać pewien wysiłek, żeby to odkryć.

- Największą moją radością, poza fantastycznie brzmiącą muzyką w sali koncertowej jest to, że tutaj przychodzą ludzie. Że czujesz, że to miasto tętni życiem, że tu płynie taka ognista krew. Rzeczywiście to miasto jest fascynujące. Ja to z czasem odkrywałem - przyznaje Tomasz Konior, architekt i urbanista, autor budynku NOSPR. - Czułem, że to wszystko jest do zrobienia. Mówię to dzisiaj z pewnej persepktywy, kiedy Katowice stały się moim miastem. Kiedy to miejsce uwielbiam i jest niezwykle inspirujące - dodaje.

Tomasz Konior katowiczaninem nie był od początku. Stawał się nim. Zmieniał jego wizerunek. Kiedy ogłoszono konkurs na siedzibę NOSPR, ta część Katowic to był kompletny nieużytek, obejmujący cztery hektary.

- Były tu pustki. Na tym 4-hektarowym terenie ma stanąć tylko jeden budynek. Bądź co bądź duży, ważny, ale jeden. Ten jeden budynek miasta nie stworzy. Jak sprawić, żeby to miejsce było żywe nie tylko przed i po koncercie, ale na co dzień? - mówi Konior. - Każdy detal ma znaczenie. Z tych detali masz robić jakieś całości, masz stwarzać jakąś uniwersalną przestrzeń, która staje się miejscem. Która sprawia, że niezależnie od tego, kto przychodzi, jest mu tam dobrze.

Zdaniem Tomasza Koniora miasto Katowice ma w sobie "coś absolutnie wyjątkowego". Uważa, że stwarza możliwości. 

- Jak to zbudowaliśmy, to nie tyle sama architektura, te mury, ta materia mnie w tym najbardziej fascynowała. Bardziej to, że tam przychodzą ludzie i chcą tam być. Takich miejsc bardzo brakowało Katowicom. Takich miejsc przybywa i jestem przekonany, że będzie przybywać jeszcze bardziej. 

Po latach dłubania i grzebania pod ziemią, miasto nagle wystrzeliło w górę. NOSPR, Muzeum Śląskie, MCK, Nikisz, ale przede wszystkim fantastycznie rozwijające się południe Katowic. To całkiem nowy organizm, to całkiem nowa tkanka,

Katowice są miastem z wizją. I ludzie którzy tu przyjeżdżają, często po latach, też rozglądają się wokół, też zdarza im się westchnąć.

- Widzę w tym dreszcz emocji. Myślę, że nie tylko mnie, ale także moich współmieszkanców kręcić jeszcze na lata.

Tomasz Konior to architekt i urbanista. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1994). Studia podyplomowe z konserwacji zabytków na kończył na Politechnice Śląskiej. Praktykę projektową odbył w Trewirze. Ma uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Za projekt budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

Czytaj więcej