Czytasz: Tomasz Kalita nie żyje
Były rzecznik SLD zmarł na glejaka mózgu w wieku 37 lat. "Polityka to pasja, która całkowicie zdominowała moje zawodowe życie".

Tomasz Kalita nie żyje. Był bielszczaninem. Z wykształcenia politologiem. Jak pisał o sobie na Facebook'u:

"gdybym musiał scharakteryzować siebie w tylko dwóch słowach, wybrałbym te: „homo politicus”. Polityka to pasja, która całkowicie zdominowała moje zawodowe życie".

Tomasz Kalita jako dwudziestolatek po raz pierwszy zetknął się z wielką polityką w 2003 roku. W tym czasie uczestniczył w kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To właśnie wtedy Tomasz Kalita poczuł, że wpływanie na procesy polityczne, inicjowanie debaty i zmiany społecznej to jego żywioł. Od 2005 roku Tomasz Kalita kierował zespołem programowym SLD i został współtwórcą podstawowego dokumentu polskiej lewicy: Konstytucji Programowej „SLD Polska Demokratyczna i Socjalna”.

Kalita był pomysłodawcą i organizatorem wielu debat. Od 2008 roku przez trzy lata był rzecznikiem prasowym SLD. W 2011 roku założył lewicowy think-tank, czyli Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. W tym czasie został szefem zespołu doradców Leszka Millera oraz doradcą wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Pod koniec maja 2016 roku u Kality zdiagnozowano u niego raka mózgu. Od tamtej pory Tomasz Kalita zaczął walkę o legalizację medycznej marihuany. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku jego koledzy z SLD złożyli petycję, w której zaapelowali o zmianę przepisów. Do petycji dołączono tzw. "ustawę Kality", której zapisy dotyczyły możliwości leczenia medyczną marihuaną i substancjami zawierającymi olej konopny. Niespełna dwa miesiące później były rzecznik SLD spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie "legalizacji tzw. oleju z kannabinoidów" oraz onkologii w Polsce.

Tomasz Kalita na swoim fanpage'u napisał, że gdybyśmy go zapytali, gdzie chciałby być za 10 lat i co robić, to odpowie: "służyć Polsce".

Czytaj więcej