Tom Kristensson i Andreas Johansson wygrywają 41. Rajd Podlaski

Tom Kristensson i Andreas Johansson wygrywaja 41. Rajd Podlaski

Szwedzka załoga Tom Kristensson/Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) wygrała zakończony dziś 41. Rajd Podlaski, drugą rundę mistrzostw Polski. Na drugim miejscu uplasowali się Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy do zwycięzców stracili 50,6 sekundy. Najniższy stopień podium wywalczyli Estończycy – Gregor Jeets i Timo Taniel (Skoda Fabia Rally2 evo).

41. Rajd Podlaski był także inauguracyjną rundą mistrzostw Litwy. Łącznie do zawodów zgłosił się 88 załóg, z czego do mety w Białymstoku dotarło 50. Przez dwa dni (21 i 22 maja) zawodnicy mieli do pokonania dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 106,5 km. Osiem oesów wytyczono na szutrowych drogach wokół Białegostoku, a jeden na ulicach miasta.

Załogi rywalizowały przy zmiennej pogodzie. Trasę odcinków specjalnych raz po raz moczył przelotny deszcz. W tych warunkach najlepiej poradzili sobie Tom Kristensson i Andreas Johansson. Szwedzi, korzystający z Hyundaia i20 R5 z polskiej stajni Kowax 2BRally Racing, objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym i nie oddali go aż do mety, powiększając przewagę z oesu na oes.

Z dziewięciu odcinków Kristensson i Johansson wygrali siedem, w tym wszystkie rozegrane w niedzielę, 22 maja. Na mecie rajdu Szwedzi mieli blisko minutę przewagi nad Wróblewskim i Wróblem i niemal 1,5 minuty nad Jeetsem i Tanielem. Szwedzi zdobyli komplet punktów (35) i awansowali na drugie miejsce w punktacji mistrzostw Polski. Wróblewski i Wróbel wywalczyli 27 punktów, dzięki czemu utrzymali pozycję liderów krajowego czempionatu.

– Mieliśmy wielką radość z jazdy przez cały weekend. Jestem bardzo zadowolony z wyniku i zdobytych punktów. OK, straciliśmy trochę czasu do Toma Kristenssona, ale cieszy mnie to, że byliśmy szybsi od reszty stawki mistrzostw Polski – komentował na mecie Kacper Wróblewski.

W klasyfikacji samochodów napędzanych na jedną oś triumfował 20-letni olsztynianin Gracjan Predko, pilotowany przez Sebastiana Sadowskiego (Peugeot 208 Rally4).

Po 41. Rajdzie Podlaskim w punktacji RSMP prowadzi załoga Wróblewski/Wróbel (62 pkt), a kolejne pozycje zajmują: Kristensson/Johansson (59 pkt), Grzegorz Grzyb (45 pkt), Lubiak/Dachowski (38 pkt) oraz Gabryś/Dymurski (32 pkt).

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie ORLEN 78 Rajd Polski (10-12 czerwca).

10. Kocik/Wach (Ford Fiesta) +5:43,5 s
Tom Kristensson i Andreas Johansson wygrywają 41. Rajd Podlaski fot.rajdpodlaski.pl