Czytasz: To tu bić ma serce Śląska!

To tu bić ma serce Śląska!

Stary Dworzec w Katowicach przechodzi gruntowny remont i szuka najemców.

Firma Opal Maksimum zaprasza do wynajmu odrestaurowanych powierzchni w budynku Starego Dworca w Katowicach.

- Chociaż w kompleksie Starego Dworca w Katowicach wciąż trwają prace rewitalizacyjne i remontowo-budowlane, już można podziwiać pierwsze efekty. To właśnie w Starym Dworcu znajduje się Serce Śląska. Serdecznie zapraszamy do kontaktu tych z Państwa, którzy chcą otworzyć biznes w samym centrum miasta – zaprasza na swoim facebooku firma.

Przypomnijmy, że remont starego dworca rozpoczął się jesienią 2016 r. Postępy prac najlepiej widać w budynkach od strony ul. Mariackiej o numerach 2, 4 i 6.

W budynku numer 2 wymieniono już okna i drzwi oraz oczyszczono dużą część elewacji. Budynek numer 4 zachwyca nowym dachem z czerwonych dachówek. W tej części trwa też wymiana okien. W szóstce natomiast, gdzie znajduje się hala zegarowa, zostały oczyszczone tutejsze fasady. Wszystkie roboty zakończyć się mają tu wraz z końcem wakacji.

Pierwsi najemcy już są!

Firma Opal Maksimum szuka najemców, ale pierwsze umowy zostały już podpisane. Po remoncie mają tu być ulokowane biura, restauracje, kluby i puby.

Stary dworzec został sprzedany w licytacji komorniczej w 2015 r., za ponad 7 mln złotych. Kupiła go właśnie spółka Opal Maksimum z Katowic. Firma została właścicielem pawilonów dworca o numerach 2,4, 6 i 8. Pod tymi numerami mieści się największa, biurowa część budynku, oraz segment na rogu ul. Dworcowej i św. Jana.

Budynek dworca kolejowego w Katowicach wybudowany został w latach 50. XIX w. przy ulicy Dworcowej. Był kilkukrotnie przebudowywany (zwłaszcza na początku XX wieku w latach 1906-1908 i w latach 20.). Przez dziesięciolecia był najważniejszym obiektem kolejowym Górnego Śląska. Po II wojnie światowej okazał się za mały i podjęto decyzję o budowie nowego dworca, który został oddany do użytku w 1972 roku. 

Kattowitz_-_Hauptbahnhof
Kattowitz_-_Hauptbahnhof
Kattowitz_-_Hauptbahnhof. Fot. Wikipedia

Kompleks zabudowań dawnego dworca wzniesiono w stylu modernizmu historycznego. Pierwotnie neoklasycystyczna część środkowa miała jedno piętro i dwa ryzality boczne o dwóch piętrach. Po 1925 część środkową nadbudowano o następne dwa piętra, a nieco później nadbudowano także ryzality boczne, nadając całej części środkowej cechy stylu modernistycznego. W dwudziestoleciu międzywojennym część dworca zajmował Sąd Okręgowy.

W 2007 dworzec został sprzedany należącej do Marka Koźmińskiego spółce Eurostar Real Estate, która planowała go odbudować jako "obiekt wielofunkcyjny", jednak w 2015 został zlicytowany przez komornika za długi spółki. Nabywca w październiku 2016 rozpoczął remont obiektu. Inna część dworca należy do Holdingu Liwa, który nie przedstawił żadnych planów odbudowy i remontu.

Czytaj więcej