Czytasz: Przełom dla tyskiej fabryki!

Przełom dla tyskiej fabryki!

Nowa panda będzie produkowana w Tychach. - Na razie za wcześnie na konkrety, ale potwierdzam - mówi dyrektor generalny FCA .

Fiat Panda w Tychach!

Spekulacje włoskich dziennikarzy okazały się prawdziwe. Wypowiedź szefa koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) o przenosinach produkcji fiata panda z włoskiej fabryki do polskiej, została potwierdzona na konferencji prasowej. Jako prawdopodobną lokalizację wskazano fabrykę w Tychach, która produkowała starszy model tego samochodu w latach 2003-2012.

- Jeden z polskich dziennikarzy obecnych na salonie motoryzacyjnych w Genewie zapytał dyrektora generalnego koncernu FCA wprost, czy nowa panda będzie produkowana w Tychach - relacjonuje Wojciech Majewski, dziennikarz motoryzacyjny. - Sergio Marchionne potwierdził informację podkreślając jednak, że za wcześnie na konkrety.

Fiaty Panda w Tychach 2003 rok  (fot. Ireneusz Kaźmierczak):

Frabryka FCA w Tychach.

Zdaniem szefa FCA tyska fabryka to bardzo dobry zakład. Marchionne miał też wspominać o naciskach, jakie wywierano na niego, aby produkcja została przeniesiona do Polski, a konkretnie do Tychów. Nowy model pandy mógłby zostać wprowadzony do produkcji najwcześniej w 2019 roku. Do tego czasu aktualny model będzie produkowany w Pomigliano d'Arco na południu Włoch.

- Dla tyskiego zakładu FCA jest to przełomowa wiadomość - komentuje Wojciech Majewski, dziennikarz motoryzacyjny. - Daje pracę i dobre perspektywy na przyszłość - dodaje.

Przypomnijmy, fabryka w Tychach w maju zeszłego roku po 7 latach zakończyła produkcję forda ka. Z tyskiej taśmy zjechało w tym czasie pół miliona samochodów. Władze firmy zapewniały wówczas, że pracownicy nie stracą pracy. 

Produkcja Fiata 500 (mat. prasowe FCA Tychy)

W 2016 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 273 768 samochodów, w tym m.in. marek fiata i lancii– 261 150 sztuk. Z taśmy zjeżdżają fiaty 500, abarth 500 oraz lancia ypsilon. Tyski zakład jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ponad 3 200 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki.

Czytaj więcej