Czytasz: To pierwsze takie zdjęcie w historii! Zobaczcie jak wygląda... kosmos! [ZDJĘCIA]

To pierwsze takie zdjęcie w historii! Zobaczcie jak wygląda... kosmos! [ZDJĘCIA]

To pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

 3 grudnia (poniedziałek) z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon 9. Sprawa ma wątek lokalny, bowiem na pokładzie rakiety znalazł się satelita, którego stworzyły dwie gliwickie firmy – Future Processing i FP Instruments, w połączeniu z warszawskimi studentami. 

Drugiego dnia misji, 5 grudnia, czwarty polski satelita PW-Sat2, pojawił się w polu widzenia stacji naziemnej w Warszawie. Operatorzy wysłali do niego komendę, aby wykonał zdjęcie. Przejdzie ono do historii jako pierwsze polskie zdjęcie
satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

– Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów.
– powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator  projektu PW-Sat2. 

Zdjęcie zostało wykonane, kiedy czwarty polski satelita, znajdował się już nad holenderskim wybrzeżem, a widać na nim południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego oraz Bałtyku. W jednym z narożników widzimy czarny trójkąt koła podbiegunowego gdzie aktualnie jest noc, a w prawym górnym mały trójkąt, który jest fragmentem struktury satelity.

Co ważne, powyższa fotografia to pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę, a nie pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity. Ta została wykonana w 1978 roku, ręcznym aparatem, wykonał ją kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.  

Najważniejszym zadaniem w trakcie zaplanowanej na 40 dni misji polskiego satelity jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego, który może być rozwiązaniem problemu związanego z coraz większą ilością śmieci w kosmosie. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi. Żagiel pozwoli znacząco skrócić czas, w którym satelity ulegną zniszczeniu w ziemskiej atmosferze. Dotychczas na orbitę okołoziemską trafiło ponad 8000 satelitów, z czego współcześnie działa około 1900!

"Kosmiczny śmieć" stanowi spore zagrożenie

Wśród pozostałych obiektów orbitujących wokół Ziemi są części rakiet, kawałki powłoki wahadłowców, człony rakiet z misji Apollo czy 32 reaktory atomowe, które zasilały satelity. Wszystko to, co nazywane jest “kosmicznym śmieciem” zagraża nie tylko istniejącym satelitom, ale również Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Szybsze usuwanie śmieci ma także ograniczyć możliwość kolizji satelitów na orbicie. Takie wydarzenie miało już miejsce 10 lutego 2009 r., gdy w wyniku zderzenia satelitów Iridium 33 i Kosmos 2251 powstało ponad 600 różnej wielkości szczątków.

– Wierzymy, że dzięki PW-Satowi2 przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w chmury niebezpiecznych śmieci. – mówi Inna Uwarowa, kierownik projektu i doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Projekt PW-Sat2, realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej, wpierają m.in. gliwickie firmy technologiczne – Future Processing i FP Instruments, które również realizują program kosmiczny, budowy satelity Intuition-1, prowadzony w ramach konsorcjum FP Space.