Czytasz: To nie jest najlepszy dzień na romantyczne spacery

To nie jest najlepszy dzień na romantyczne spacery

Jakość powietrza w większości regionu będzie się pogarszać.

To nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem dla mieszkańców Sosnowca, Katowic, Wodzisławia Śląskiego, Cieszyna i Bielska-Białej. Chociaż o poranku większość stacji pomiarowych wskazywała na umiarkowany poziom zanieczyszczeń, to z godziny na godzinę sytuacja będzie się pogarszać. 

Osoby z grupy ryzyka powinny zostać w domach. Czas spędzony na zewnątrz powinny ograniczyć także osoby, które męczy kaszel lub podrażnione gardło.

Sprawdź smog w regionie

Wkrótce takze mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli sprawdzić stan powietrza w mieście. Do końca miesiąca ma zostać ainstalowanych 15 czujników smogu. Swoim zasięgiem obejmą wszystkie dzielnice miasta. Urządzenia będą dokonywały pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Odczyty z czujników będzie można śledzić w trybie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony internetowej. Miasto na ten cel przeznaczy 18 tys. zł.

- Dzięki czujnikom mieszkańcy uzyskają dokładne dane na temat jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniu. Podczas takich dni, jakie mamy ostatnio, informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza są niezwykle ważne. Liczymy też, że szeroki dostęp do tych danych i ich publikacja będzie miała również aspekt edukacyjny. Tym samym jeszcze bardziej wzrośnie świadomość mieszkańców co do tego, jakim i jakiej jakości materiałem nie należy opalać w piecu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Czytaj więcej