Czytasz: Ostatni dzwonek, żeby znaleźć studenckie mieszkanie

Ostatni dzwonek, żeby znaleźć studenckie mieszkanie

Sprawdzamy najlepsze oferty mieszkań na wynajem.

Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego pozostały dwa tygodnie. Studenci znaleźli mieszkania. Postawili na centrum i komfortowe warunki.

We wrześniu telefony w biurach nieruchomości już raczej milczą, bo najlepsze mieszkania zostały wynajęte w... czerwcu. Jak co roku w wyborze mieszkania liczy się przede wszystkim cena. Musi być tanio.

Ceny od lat takie same 

Dorota Pekała-Sowa z katowickiej Kancelarii Nieruchomości Miranda mówi, że na przestrzeni ostatnich dwóch, trzech lat ceny na rynku raczej się nie zmieniły. Zmienia się natomiast mentalność studentów. Pani Dorota wspomina czasy, kiedy po Katowicach chodziła z całą wycieczką studentów. - Mieszkanie dwupokojowe wynajmowało po pięciu, nawet sześciu studentów. W mieszkaniu trzypokojowym mieszkało po osiem osób – mówi. Takie układy się jednak nie sprawdzały i po jakimś czasie studenci się rozstawali i wynajmowali mieszkania, w którym jeden pokój przypadał na jedną osobę. I tak jest do dziś. Koszt to około 600-700 zł za osobę.

Mieszkanie w cenie akademika 

To bardzo konkurencyjna cena dla akademików, szczególnie tych nowo powstałych, jak Akademik Polonia. Nieco taniej jest np. w Rudzie Śląskiej, Chorzowie czy Sosnowcu. Tu na mieszkaniu można zaoszczędzić nawet 200 zł, ale wówczas trzeba płacić za dojazd do uczelni, a to nie zawsze się opłaca. - Studenci chcą mieszkać jak najbliżej uczelni, tak by nie wydawać pieniędzy na dojazd i zaoszczędzać czas – mówi Pekała-Sowa.

Najepsza umowa długoterminowa

Rynek świeci już pustkami, bo większość studentów to przyjezdni, chcą być pewni, że w październiku będą mieć gdzie mieszkać, dlatego już w czerwcu rozglądają się za mieszkaniem. Zazwyczaj umowę podpisują  wcześniej, ale wprowadzają się dopiero w październiku, tak żeby uniknąć dodatkowych kosztów. Długoterminowe umowy mają jeszcze jeden plus, gwarantują bowiem stałą cenę przez cały czas jej obowiązywania.

Pani Dorota mówi, że lubi studentów, podobnie jak właściciele mieszkań, którzy zazwyczaj chętnie mieszkania im wynajmują. Są jednak miejsca, takie jak apartamentowce, do których studenci wstępu nie mają. Takich zapytań jest jednak niewiele, bo przecież liczy się cena. A ta w miastach, w których funkcjonują uczelnie wyższe, praktycznie wszędzie jest taka sama.

Czytaj więcej