Silesion.PL

serwis informacyjny

To będzie potężne uderzenie! Giganci kuli i inne gwiazdy na Śląskim

Konrad Bukowiecki Memoria Kamili Skolimowskiej

Konrad Bukowiecki Memoria Kamili Skolimowskiej

Najwybitniejsi kulomioci, na czele z rekordzistą świata Ryanem Crouserem, 6 sierpnia zmierzą się w Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej – historycznym, pierwszym w Polsce mityngu Diamentowej Ligi. Na 20 dni przed imprezą zapowiadamy również mistrzów stumetrówki. – Shelly-Ann Fraser-Pryce i Fred Kerley po sukcesach w Eugene u nas będą jeszcze szybsi – ma nadzieję Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Lista gwiazd memoriału rośnie z każdym dniem.

Mistrzostwa świata w Eugene z każdym dniem kreują nowe gwiazdy lekkoatletyki. Ale również ugruntowują te, które kibice Królowej Sportu znają doskonale. Tak właśnie było w finale pchnięcia kulą, którego faworytem publiczności był – bo musiał być – pochodzący z Oregonu Ryan Crouser. Za każdym razem, gdy rekordzista świata wchodził do koła na Hayward Field, publiczność na trybunach zapominała o wszystkim innym, co akurat działo się na płycie stadionu. To król tej konkurencji – człowiek, który właśnie tu przed rokiem uzyskał historyczne 23,37 metra. A teraz do listy sukcesów dołożył tytuł mistrza świata, posyłając kulę tylko o centymetry od granicy 23. metra.

2015 NYC Diamond League NYC, NY June 13,2015 Photo: Victah Sailer@PhotoRun Victah1111@aol.com 631-291-3409 www.photorun.NET

On jest z innej planety – uśmiecha się Piotr Małachowski, dyrektor sportowy Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej, który MŚ śledzi z trybun. – Oglądanie jego popisów to największa przyjemność i to potwierdzą również jego rywale. To najlepsza miara jakości. Jakości, którą 6 sierpnia będziemy mogli zobaczyć na Stadionie Śląskim. Amerykanin już jest rekordzistą naszego mityngu, ale po tym, co pokazał teraz w Eugene jestem przekonany, że to nie był pełny potencjał, którym w tej chwili dysponuje. To tykająca bomba, może wybuchnąć w każdej chwili – emocjonuje się Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Ale to dopiero początek wielkich ogłoszeń w kuli. Bo popisy takie jak Crousera mają sens, tylko jeżeli są osadzone wśród najpotężniejszych konkurentów.

Dlatego na Śląskim w tym roku Ryan zmierzy się z naszymi asami, czyli Konradem Bukowieckim i Michałem Haratykiem. Jednak kto obejrzał finał MŚ w Eugene, wie, że numerem dwa na świecie jest teraz Joe Kovacs. Państwo nie zobaczyli tego w telewizji, ale on w rozgrzewce dwa razy posłał kulę powyżej linii rekordu świata. Co więcej, Tom Walsh też pcha już blisko 23 m. Wszyscy będą u nas – wymienia Małachowski.

Kolekcja mistrzów na Śląskim będzie jednak jeszcze większa, bo występ w “Kamie” potwierdziła również najlepsza z kulomiotek w USA Chase Ealey. Natomiast na niebieskiej bieżni “Kotła Czarownic” odbędzie się wielki rewanż stumetrowców. Drugi w finale mistrzostw Trayvon Brommel zrobi wszystko, aby udowodnić, że pomimo porażki na Hayward Field jest wciąż w stanie dorównać Fredowi Kerleyowi.

Fred KERLEY from USA celebrates after winning the 100m men final at the Diamond League track and field meeting in Zurich on September 9, 2021.

Ale to ten drugi jest obecnie królem sprintu. Może finał nie wyszedł mu wybitnie pod względem czasu, ale wynik z eliminacji – 9.79 s – to niezwykłe osiągnięcie. Brommel goni go również na listach światowych, będzie chciał się odkuć. A nasz tartan jest szybki, sprzyja wielkim momentom w biegach – przekonuje Chełstowski.

Medale z Eugene do Polski przywiozą również ogłoszeni już na Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej polscy młociarze, którzy w zawodach zmierzą się z trzecim kilka dni temu Eivindem Henriksenem. Paweł Fajdek zdobył już piąty tytuł z rzędu. Wszystkie jego medale z imprez tej rangi są złote, chociaż aż o dwa razy więcej takich ma już w dorobku Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jedna z największych gwiazd tegorocznego memoriału w niedzielę znów triumfowała na 100 metrów. I to poprawiając rekord MŚ, który od teraz wynosi 10.67 sekundy.

Fraser-Pryce
Fraser-Pryce

To jeszcze nie koniec wielkich emocji w Eugene – wciąż czekamy na popisy młociarzy, z potwierdzonym już na śląski mityng Armandem Duplantisem. Jednocześnie to nadal nie koniec ogłoszeń wielkich nazwisk, które 6 sierpnia pojawią się na naszej Diamentowej Lidze.

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w randze Diamentowej Ligi zacznie się 6 sierpnia o godz. 16. Początek przedprogramu o 13.30, otwarcie bram o 12. Wstęp dla publiczności będzie wolny.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author