Czytasz: Tiry w Pszczynie ignorują nowe przepisy

Tiry w Pszczynie ignorują nowe przepisy

Nowa organizacja ruchu na DK1 nie przyjęła się zbyt dobrze...

Od blisko dwóch tygodni, na DK1 w Pszczynie obowiązuje zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe.

Na jezdni w kierunku Bielska-Białej zakaz obowiązuje od skrzyżowania z ul. Polne Domy w Piasku do skrzyżowania z ul. Bielską. Na jezdni w kierunku Tychów, od skrzyżowania z ul. Bielską do skrzyżowania z ul. Bieruńską.

Chciała go policja i urząd 

Zakaz to efekt wniosku, który pszczyńska policja złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ma on przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wniosek, który wpłynął do GDDKiA, argumentowany był tworzącymi się na drodze korkami, a także ograniczeniem widoczności kierowców samochodów osobowych przez wyprzedzające je ciężarówki.

Za wprowadzeniem zakazu był też tutejszy magistrat. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol uważa bowiem, że może przyczynić się on do walki z niską emisją.

- Wiele się mówi o zanieczyszczeniach wynikających z używania słabej jakości paliw, niewłaściwych technikach ogrzewania, a także spalania śmieci. W przypadku Pszczyny, jakość powietrza uzależniona jest także od ilości samochodów poruszających się po DK 1 – wyjaśniał w grudniu 2016 r. Skrobol.

GDDKiA zapewnia, że będzie na bieżąco analizowała skuteczność wprowadzanej nowej organizacji ruchu.

- Drogowcy mają nadzieję, że wprowadzenie ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych podniesie poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu – informuje GDDKiA.

Tymczasem choć zakaz obowiązuje już od blisko dwóch tygodni, ciężarówki i tiry wciąż blokują lewy pas pszczyńskiej jedynki. Trudno stwierdzić czy przez złośliwość, przyzwyczajenie czy nowe oznaczenie jest słabo widoczne. Krzysztof Szukalski, specjalista z Wydziału Ruchu Drogowego zajmujący się problematyką inżynierii drogowej w pszczyńskiej policji mówi jednak, że pierwsze mandaty karne za złamanie zakazu już się posypały. Ile ich było jednak nie wiadomo, bo policja nie prowadzi danych statystycznych w tym zakresie.

Czytaj więcej