Czytasz: TF Silesia przejmuje producenta kotłów Sefako SA

TF Silesia przejmuje producenta kotłów Sefako SA

Obecnie trwają negocjacje umowy przedwstępnej sprzedaży.

W pierwszym kwartale 2018 r. Towarzystwo Finansowe (TF) Silesia chce sfinalizować zakup sędziszowskiej spółki Sefako SA. Przejęcie jednego z wiodących polskich producentów kotłów energetycznych wynika ze strategii TF Silesia zaangażowanego m.in. w górnictwie, energetyce i hutnictwie.

Zatrudniająca ok. 1 tys. osób sędziszowska Fabryka Kotłów Sefako należy do największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Jej większościowym właścicielem jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, z którym w minionym tygodniu TF Silesia podpisała porozumienie dotyczące sprzedaży akcji spółki. Ustalono też cenę transakcji, która do momentu finalizacji przedsięwzięcia pozostaje poufna.

- Na mocy porozumienia uzyskaliśmy wyłączność na prowadzenie negocjacji. Obecnie trwają negocjacje umowy przedwstępnej sprzedaży, której podpisanie planowane jest na koniec listopada – poinformowała we wtorek PAP wiceprezes TF Silesia Monika Domańska.

Intencją stron jest, by zamknięcie transakcji nastąpiło do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rezygnacji z prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Silesia chce być dla Sefako stabilnym inwestorem, wspierającym rozwój spółki.

Sefako należy do największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Urządzenia z sędziszowskiej fabryki są stosowane zarówno w energetyce (zawodowej i przemysłowej) jak i np. w przetwórniach owoców i warzyw, zakładach mięsnych, mleczarniach, browarach, ogrodnictwie czy w obiektach użyteczności publicznej.

W ostatnim dziesięcioleciu spółka wyspecjalizowała się w produkcji kotłów do spalania odpadów oraz kotłów opalanych biomasą, stając się ich największym producentem w Europie. Kotły z Sędziszowa trafiają na rynki Niemiec, Danii, Francji, Finlandii, Włoch i Rosji.

Przedstawiciele TF Silesia oceniają, że Sefako ma dobre perspektywy rynkowe, prowadzące do wzrostu wartości spółki. Inwestor chce zapewnić stabilność działania i wspierać plany rozwojowe producenta kotłów, szukając także możliwości synergii ze spółkami z branż energetycznej, górniczej i hutniczej, w których zaangażowana jest Silesia.

Do grupy TF Silesia należy m.in. Walcownia Rur Silesia w Siemianowicach Śląskich, która od wielu lat współpracuje z Sefako, dostarczając sędziszowskiej fabryce rury i świadcząc rozmaite usługi. W przyszłości – po analizie rynkowej - możliwe byłoby rozszerzenie tej współpracy pod kątem odbiorców z sektora ciepłowniczego oraz firm zaplecza górniczego.

Do Sefako należą dwie spółki zależne: Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów oraz Sędziszowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które po sfinalizowaniu transakcji znajdą się tym samym w grupie TF Silesia.

Przejęcie firmy kooperującej z energetyką jest zgodne ze strategią Silesii, zaangażowanej w wiele przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, m.in. w górnictwie (poprzez objęcie udziałów w PGG, wsparcie JSW oraz zakup pakietu akcji koksowni Victoria), kolejnictwie (w spółce Torpol) i hutnictwie (Walcownia Rur Silesia). W ostatnim czasie Towarzystwo z powodzeniem zamknęło projekt na postoczniowych terenach w Szczecinie. Nabywcą udziałów w Szczecińskim Parku Przemysłowym był fundusz inwestycyjny Mars, od której teraz Silesia kupuje Sefako. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej