Czytasz: Tężnia solankowa w Katowicach. Tak będzie wyglądać

Tężnia solankowa w Katowicach. Tak będzie wyglądać

Budowa miała się rozpocząć w tym roku, tak się jednak nie stanie. Tężnia będzie jednak większa niż zakładał projekt.

Urząd Miasta Katowice zaprezentował projekt tężni solankowej, która powstanie w Parku Zadole w katowickiej dzielnicy Ligota. Projekt zwyciężył w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego uzyskując 15 tys. głosów.

W opinii specjalistów przebywanie w tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko to za sprawą powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem. 

- Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Zdrowie mieszkańców Katowic to dla nas bardzo ważna inwestycja. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tężnia solankowa w Katowicach. Zobacz wizualizacje:

Rozszerzenie zakresu inwestycji wpłynie na konieczność zwiększenia środków na ten cel. Koszt budowy tężni wzrośnie z planowanych 2,1 mln zł do 2,6 mln zł. Taka poprawka budżetowa będzie przedmiotem obrad radnych na kolejnej sesji Rady Miasta Katowice.

Jednocześnie ze względu na specyficzny charakter tej inwestycji – termin jej realizacji został przesunięty na lipiec 2018 roku. Kolejnym krokiem w realizacji tej inwestycji będzie ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę obiektu.

- Tężnia solankowa w Katowicach będzie miała 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości - tym samym będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych. Cieszę się, że w ramach Budżetu Obywatelskiego powstają projekty, które są dedykowane dużej grupie mieszkańców, bez barier oraz mają realny wpływ np. na nasze zdrowie - dodaje prezydent Katowic.

Czytaj więcej