Czytasz: Tego o fladze możecie nie wiedzieć

Tego o fladze możecie nie wiedzieć

Jak właściwie prezentować polską flagę? Wskazówki zawiera poradnik MSWiA "Biało-Czerwona".

Najczęściej pojawiają się przy świętach narodowych lub sportowych wyzwaniach, w których uczestniczymy my – Polacy. Okazuje się jednak, że miejscowość zaznaczona flamastrem na fladze to błąd. Jak ich nie popełniać, dowiemy się z poradnika przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy ze stołeczną komendą policji.

Wszystko o fladze

Na 32 stronach publikacji znajdziemy rozwiązania dla konkretnych sytuacji. Wszystko to zebrane w całość przez Alfreda Znamierowskiego - członka Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Po co? Część internatów uważa, że boszura powstała po to, by zagłuszyć dyskusję o poprawianiu symboli narodowych (red. przypomina: posłowie proponują m.in. by na godle pojawił się krzyż). Sprawdźcie, czego o polskiej fladze jeszcze nie wiecie.

Czym są weksylia?

Czysta, z czytelnymi barwami, niepomięta i niepostrzępiona. Tak powinna wyglądać polska flaga. Tutaj sprawa jest jasna. Poradnik wyjaśnia także, że weksylia (to ogólna nazwa dla flagi, flagi stolikowej, banneru, bandery - czyli flagi na morzu, sztandaru, chorągiewek samochodowych i proporczyków) może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. - Jeśli mają pozostać dłużej muszą być jednak odpowiednio oświetlone - przypomina poradnik.

Flaga nie może zamoknąć

Kiedy flagi się nie wywiesza? "Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze". Nie powinno sie tego robić w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy. Wówczas – jak zaznaczaja autorzy poradnika - flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Flaga to nie obrus

Broszura stwożona w MSWiA przypomina także, że polska flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. "Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" – czytamy. W poradniku wyraźnie zaznaczono także, że flaga to nie nakrycie: "(...) nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu".

Kibice uważajcie na flagi

Co więcej autorzy poradnika przypominają, że na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. "Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" - przestrzega poradnik.

Jak pozbyć się zużytej flagi?

A co zrobić jeśli flaga już się zniszczyła? Co ciekawe, można ją spalić. Warunek? Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Czytaj więcej