Czytasz: Tego jeszcze nie było: budżet obywatelski dla...przedszkolaków

Tego jeszcze nie było: budżet obywatelski dla...przedszkolaków

Pula dla uczniów i przedszkolaków. Łącznie pół miliona złotych. Jak je wydać? Sosnowiec uruchamia „nieletni” budżet obywatelski.

- To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście - podkreślają urzędnicy ze stolicy Zagłębia. Dodają, że korzystają ze sprawdzonych już procedur i rozwiązań. W tym roku będą jednak nowości.

Budżet niższy, ale nie bez powodu

Do podziału w Sosnowcu jest aktualnie 7,5 mln zł. To mniej niż przy ostatnim rozdaniu. - 500 tysięcy zdecydowaliśmy się przenieść teraz na walkę z niska emisją. To też obywatelskie zadanie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Zaznacza, że z propozycjami w co zainwestować pieniądze z budżetu obywatelskiego, nie należy zwlekać. Mieszkańcy na zgłaszanie swoich projektów mają niecały miesiąc. Urzędnicy przyjmują je od 24 kwietnia do 22 maja.

Półmilionowy budżet dla najmłodszych

Nowością w sosnowieckim budżecie jest też dopuszczenie do głosu…przedszkolaków i uczniów. - Uruchamiamy tzw. Młodzieżowe i Przedszkolne Strefy Obywatelskie – zaskakuje prezydent Chęciński. Wyjaśnia, że pomysł służyć ma zaktywizowaniu młodych sosnowiczan. - Będzie to taka młodsza wersja budżetu. Uczniowie na realizację swoich pomysłów dostaną łącznie 400 tys zł i będą mogli zdecydować co zmienić w swoich szkołach. Podobnie rzecz ma się w przypadku przedszkoli, z tą różnicą, że tutaj do wydania będzie 100 tys zł i zdecydują o tym raczej rodzice – dodaje z uśmiechem Chęciński.

Maraton w urzędzie

Jak złożyć propozycję inwestycji? Do jakiej kwoty? Czy podział na dzielnice i strefa edukacji nadal istnieje? Wątpliwości mieszkańców dotyczące tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wyjaśniają pracownicy sosnowieckiego wydziału rozwoju i promocji. W budynku przy ul. Małachowksiego 3 lub pod numerem tel. 32 296 06 16. - Dodatkowo zapraszamy na maraton pisania projektów w urzędzie miasta, przy al. Zwycięstwa 20, który odbędzie się 13 maja w godz. od 9 do 14 - zapowiadają urzędnicy z Sosnowca.

Czytaj więcej