Czytasz: Teatr Śląski chce organizować Festiwal Open the Door

Teatr Śląski chce organizować Festiwal Open the Door

Rozstrzygnięcie wniosku ma nastąpić z końcem marca.

Festiwal Open the Door, prezentujący spektakle eksplorujące temat odrzucenia i wykluczenia, planuje zorganizować jeszcze w tym sezonie artystycznym TeatrŚląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Wniosek o wsparcie finansowe tej idei dyrekcja teatru skierowała do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozstrzygnięcie ma nastąpić z końcem marca. 

„Myślę, że ten festiwal wcześniej czy później powstanie, bo ani w Polsce, ani w tej części Europy - nie wiem, czy w ogóle w Europie - istnieje festiwal, który by się tymi tematami zajmował i zapraszał artystów, pokazujących problemy osób odrzuconych przez społeczeństwo czy tak się czujących” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. 

„To jest istotne dla wszystkich, którzy parają się teatrem, a mają jakieś ograniczenia albo chcą o tych ograniczeniach opowiadać, bo to nie będzie festiwal dziwaków. Chcemy pokazywać dobrą sztukę, dobrą realizację, coś interesującego dla widza, a nie amatorskie przedstawienia” – zaznaczył.

 Jak mówił Talarczyk, wszystko zależy od tego, czy i jaka dotacja zostanie przyznana na festiwal. Dodał, że w sprawie tej inicjatywy skontaktowała się z nim dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie Małgorzata Bogajewska. „Chciałaby, abyśmy wspólnie jako dwie instytucje zrobili ten festiwal, będziemy próbować” – zapowiedział. (PAP)

Czytaj więcej