Czytasz: Tatuują w obronie praw kobiet

Tatuują w obronie praw kobiet

Akcja ma wesprzeć lokalną Fundację Pozytywnych Zmian.

- 2 grudnia przez cały dzień będziemy robić tatuaże, a dochód z akcji zostanie przeznaczony dla Fundacji Pozytywnych Zmian – mówi Judyta Mierczak, znana jako Judyta Black Line.

Pomysł dostarczyły same klientki

Fundacja działa w Bielsku-Białej i zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie. Potrzebują wsparcia finansowego, aby prowadzić swoje biuro, punkt interwencyjny i porad prawnych dla osób doświadczających przemocy.

- Pomysł na akcję wziął się z rozmów z moimi klientkami. Tatuując każdego dnia stykam się z kobietami, które często dzielą się ze mną swoimi przeżyciami. Zwykle są to wspomnienia dotyczące przemocy, z jaką spotykały się ze strony swoich ojców, partnerów. Ilość tych rozmów zaczęła mnie trochę przytłaczać i postanowiłam zrobić coś w tym kierunku – opowiada Judyta.

Najlepszym rozwiązaniem wydała się jej pomoc lokalnej organizacji, która przeciwdziała przemocy wobec kobiet – Fundacji Pozytywnych Zmian.

Judyta zauważyła, że duża część tych kobiet, która zwierza się jej podczas tatuowania, robi ten tatuaż nie bez powodu.

- Jest on symbolicznym zerwaniem z bardzo trudną i zwykle pełną przemocy przeszłością. Czasem jest to dla nich moment rozpoczęcia nowego etapu w życiu – mówi tatuatorka.

Będą tatuować w mieszkaniu

Podczas wydarzenia każda osoba będzie mogła przyjść i zrobić sobie tatuaż. Mogą to być pomysły własne, można też wybrać sobie jeden ze wzorów specjalnie przygotowanych na tę akcję. Dziarać będą Joanna Zielińska, Darek Doktór, Mateusz Wojtak i Judyta Black Line.

- Przemoc wobec kobiet to zjawisko bardzo złożone, dotykające różne grupy kobiet i dziewcząt. Chcemy w tej akcji zwracać uwagę na jej przejawy w przestrzeni, jaką jest własny dom – tłumaczy Judyta.

Dlaczego wydarzenie odbędzie się… w mieszkaniu. - Nie bez znaczenia jest fakt, że dziaramy w domu, ponieważ chcemy podkreślić to, że dom ma być miejscem bezpiecznym, ciepłym i przytulnym. Ma być naszą przestrzenią, a niestety to właśnie w domach dochodzi najczęściej do przemocy – dodaje.

Nie trzeba się dziarać, żeby wziąć udział w akcji. Będzie można zrobić sobie koszulki lub torby ze wzorem symbolizującym akcję. Odbędzie się też bazar z grafikami, biżuterią, ubraniami i książkami. Przedstawicielki Fundacji Pozytywnych Zmian opowiedzą o swoich działaniach.

Impreza odbędzie się 2 grudnia w godzinach 10-18 w mieszkaniu przy ul. Piastowskiej 8/9 w Bielsku-Białej.

Czytaj więcej