Czytasz: Tarnowskie Góry przeżywają “efekt UNESCO”

Tarnowskie Góry przeżywają “efekt UNESCO”

Kopalnia srebra po wpisaniu zabytku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przeżywa prawdziwe oblężenie. - To nie efekt wow, a efekt UNESCO - przekonuje Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Przypomnijmy, że decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zapadła 9 lipca br. w Krakowie, podczas odbywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu zabytkowa kopalnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z całej Polski, generując gigantyczne kolejki do wejścia.

- Ruch turystyczny wzrósł nam o 100 procent. Tylko w pierwszy weekend po wpisaniu na listę kopalnię odwiedziło 1400 osób, sztolnię ponad 800. W tygodniu też jest turystów bardzo dużo, nawet więcej niż w weekendy -mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza tamtejszymi udostępnionymi turystom zabytkami i koordynowało wieloletnie starania o docenienie przez UNESCO.

Jak twierdzi Rudnicki, oblężenie zabytkowej kopalni jest związane z tzw. efektem wow, który polega na nagłym zainteresowaniu turystów obiektem.

- Ci turyści, którzy nas odwiedzają, reprezentują tzw. efekt wow, związany z tym, że obiekt został niedawno wpisany na listę UNESCO. Odwiedzają nas osoby ciekawskie, nawet zza miedzy. Wiele osób nagle dowiedziało się, że są Tarnowskie Góry i Kopalnia Srebra. Codziennie efekt UNESCO nas zaskakuje. To jest ten czas, który musimy wykorzystać. Będziemy teraz planować rozwój turystyki na kolejne lata - dodaje Rudnicki.

KOPALNIA CZEKA NA TURYSTÓW Z JAPONII

Z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, japońska kopalnia srebra Iwami Ginzan zorganizowała wystawę fotograficzną, na której oprócz swoich walorów, zaprezentowała również Tarnowskie Góry.

Dzieli je blisko 7,5 tys. km, łączy podobny okres wydobycia metali, a także obecność na prestiżowej liście UNESCO. Rudnicki nie ukrywa, że wiąże głębokie nadzieje z tym, że japońscy turyści, zainteresowani wystawą, postanowią odwiedzić Tarnowskie Góry w przyszłym roku.

28 OBIEKTÓW NA LIŚCIE UNESCO

Łącznie wpis na listę UNESCO objął 28 obiektów pogórniczych, w tym zajmujący 150 ha kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku. W toku prac nad wnioskiem m.in. z podziemnego kompleksu wydzielono, jako osobne atrybuty dwie zasadnicze sztolnie, na których oparto systemy odwadniające: Głęboką Sztolnię Fryderyk (której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga), a także Sztolnię Boże Wspomóż.

Pozostałe obiekty to liczne szyby górnicze (w tym trzy będące częścią podziemnej trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra i dwa w Sztolni Czarnego Pstrąga), pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy z XIX wieku, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.

Dalsze działania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej związane będą z pozyskiwaniem środków na dalszą ochronę i rewitalizację poszczególnych miejsc. Sytuację komplikuje fakt, że oprócz Skarbu Państwa właścicielami i zarządcami działek, na których leżą poszczególne atrakcje, są urzędy miast Tarnowskie Góry i Bytom, gmina Zbrosławice, powiat tarnogórski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciele prywatni, nadleśnictwo Brynek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz Polskie Koleje Państwowe.

Czytaj więcej