Czytasz: Kibicuj naszej Kopalni!
W domu przed telewizorem, na Rynku w Tarnowskich Górach albo... w Japonii. Wszyscy trzymają kciuki za wpisanie śląskich zabytków na prestiżową listę UNESCO.

W Krakowie trwa 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W niedzielę, 9 lipca okaże się, czy "Kopalnie ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" znajdą się na prestiżowej liście UNESCO.

TARNOWSKIE GÓRY Z SZANSĄ NA WPISANIE NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO. SPRAWDŹ DLACZEGO! 

 

W niedzielę, 9 lipca, tarnogórzanie i wszyscy chętni mogą przyjść na Rynek i razem przeżywać emocje oglądając transmisję online z posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. Od godz. 10:00 do 18:00 oczekiwanie na werdykt będą umilać zorganizowane atrakcje dla małych i dużych. Zabawy multimedialne, łowienie pstrągów, płukanie srebra, industrialny plac zabaw oraz 
spacery po mieście śladami góniczej historii (o godz. 11:00 i 16:00).

POZNAJ TARNOGÓRSKIE ZABYTKI, KTÓRE MOGĄ ZNALEŹĆ SIĘ NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO (FOT. STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW ZIEMI TARNOGÓRSKIEJ):

Wsparcie z Japonii!

Kciuki za nasze zabytki trzymają także w Japonii. Z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, japońska kopalnia srebra Iwami Ginzan zorganizowała wystawę fotograficzną, na której oprócz swoich walorów, zaprezentowała również Tarnowskie Góry. Dzieli je blisko 7,5 tys. km, łączy podobny okres wydobycia metali, a za kilka dni być może także przynależność do rodziny najważniejszych zabytków świata. Wystawę, która potrwa do 28 sierpnia, zorganizowano w Centrum Światowego Dziedzictwa Iwami Ginzan, które znajduje się tuż przy kopalni.

- To rodzaj muzeum, w którym jest przedstawiona historia wydobycia srebra i miedzi oraz historia rozwoju ośrodka Iwami Ginzan - wyjaśnia Mirosław Błaszczak z Instytutu Polskiego w Tokio.

Wystawa o Tarnowskich Górach w Japonii: 

Wystawa o Tarnowskich Górach w Japonii to efekt współpracy kopalni Iwami Ginzan i Instytutu Polskiego w Tokio. Na 10 planszach formatu A2 pokazano najciekawsze z 28 zabytków będących przedmiotem wpisu na Listę UNESCO oraz tarnogórską starówkę z lotu ptaka. Materiały te opatrzono także odpowiednią treścią w języku angielskim i japońskim. Zawartość merytoryczną przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Kopalnia srebra Iwami Ginzan znajduje się w mieście Ōda, w Prefekturze Shimane, na terenie wyspy Honsiu. Symbolicznie z Tarnowskimi Górami łączy ją kilka elementów - data rozpoczęcia działalności i podobny okres zakończenia wydobycia metali.

W 1526 roku na obecnych terenach miasta, kupiec Kamiya Jutei dokonał odkrycia złóż srebra i założył kopalnię, która pod kątem wydobycia stała się z biegiem lat największą w całej Japonii. Obiekt został zamknięty w 1923 roku. Rok 1526 to także umowna data założenia Tarnowskich Gór, które otrzymały wówczas Akt Wolności Górniczej zachęcający górników do osiedlania się na tych terenach. W 1913 roku nastąpiło zakończenie działalności wydobywczej.

- Iwami Ginzan bardzo różni się od naszych obiektów w Tarnowskich Górach. Są tam tylko dwa tunele gdzie wydobywano srebro – z których tylko jeden ogólnie dostępny (niecały kilometr) – w górach. Do kompleksu należą niewielkie miejscowości związane z historią wydobycia, droga przez góry do małych portów i pozostałości po nich, tam ładowano srebro na statki - tłumaczy Mirosław Błaszczak.

W 2007 roku kopalnia srebra Iwami Ginzan i jej krajobraz kulturowy trafiły na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przypomnijmy, że debata dotycząca wpisu Tarnowskich Gór na prestiżową Listę odbędzie się 9 lipca w Krakowie, w trakcie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. To jedyna polska kandydatura w czasie tej Sesji i jedyny obiekt przemysłowy ze wszystkich aktualnych kandydatur.

POLSKIE OBIEKTY NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO: 

Czytaj więcej