Czytasz: Tak serio nikt z nas w koniec świata nie wierzy

Tak serio nikt z nas w koniec świata nie wierzy

„Fajnie się bać w kontrolowanych warunkach”

- Temat końca świata to tak naprawdę trzepanie piany przez media – mówi dr Teresa Sikora z zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

A jednak fascynacja tematem wciąż trwa. Dlaczego?

Masowy wybuch wulkanów i trzęsienia zmieni. Tak ma wyglądać jutrzejszy koniec świata. Zapowiada go amerykański astronom David Meade, autor książki "Planet X: The 2017 Arrival". Mężczyzna twierdzi, że w najbliższą sobotę planeta X zderzy się z Ziemią. Zdarzenie ma spowodować katastrofę, która ma zakończyć losy naszej planety.

Sikora tłumaczy, że nasza psychologia uwarunkowana jest z jednej strony przez materializm a drugiej przez duchowość. - Jesteśmy bardzo silnie zmaterializowani, ale też odczuwamy niedosyt w sferze duchowości – mówi Sikora.

Dostatni i wygodny tryb życia obrazuje m.in. dzisiejsza pogoda, za oknem ulewa a my obserwujemy ją zza szyby ciepłego pokoju. W tym samym pomieszczeniu, kiedy doskwiera nam upał, chłodzimy się klimatyzacją. Z jednej strony jest nam więc wygodnie, a z drugiej zastanawiamy się nad sensem życia. Sikora tłumaczy, że dziś człowiek pozbawiony jest silnych wstrząsów egzystencjalnych.

- Czasy wojny odeszły w niepamięć, dzieci nie umierają już tak często, jak pod koniec XIX w., i dlatego ludzie tak chętnie po potężnych nawałnicach jeździli na północ Polski i fotografowali się na tle połamanych drzew czy zniszczonych domów – mówi.

- To pozwalało im poczuć prawdziwy smak życia – dodaje.

Fajnie się bać w kontrolowanych warunkach

Sikora tłumaczy, że możliwość myślenia o końcu świata wykracza poza naszą wygodę. Koniec świata jest czymś niezależnym od nas, na co nie mamy wpływu, dlatego tak bardzo nas ekscytuje. - To tak jak z oglądaniem horrorów, fajnie się bać w kontrolowanych warunkach, wiedząc, że nic nam nie grozi – wyjaśnia Sikora. - A tak serio, to przecież nikt z nas w ten koniec świata nie wierzy – dodaje.

Foto. Jakub Kowalczyk

Czytaj więcej