Czytasz: Tajne przejście podziemne
Sławkowskie ruiny mają stać się atrakcją turystyczną. Najpierw trafiły jednak w ręce archeologów. Odnaleziono to, czego nikt nie spodziewał.

XIII-wieczne ruiny zamku biskupów krakowskich doczekają się wreszcie infrastruktury turystycznej – odtrąbił sławkowski magistrat. Przygotowany na zlecenie miasta projekt zakłada wykonanie ciągu pieszego wokół ruin zamku i schodów na skarpie fosy. Na utwardzonym placu, tuż za bramą wjazdową, stanąć mają ławeczki i drewniane podesty, które zaprowadzą turystów na mury i dolny poziom wieży. - Generalnie w całym przedsięwzięciu chodzi o to, by otworzyć turystom możliwość zwiedzania ruin zamku i móc szerzej pokazać walory historyczne i turystyczne tego miejsca – mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy sławkowskiego magistratu. Dodaje, że w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia prac, miasto zleciło archeologiczne wykopy sondażowe. - Nikt nie spodziewał się takich efektów - przyznaje Kozieł.

Tajny korytarz i denar Jagiełły

To właśnie trakcie badań archeologicznych, dokonano odkrycia tajemnego przejścia, drugiego już w historii badań ruin zamku. - Nie wiemy póki co, jaką ma długość, ani dokąd prowadzi. Samo odkrycie jest jednak przełomowe – podkreśla Kozieł. A to nie wszystko. Poza tunelem znaleziona została też trzynasto- i szesnastowieczna ceramika, pozostałości kajdanów żelaznych oraz monety. - To szeląg miasta Elbląga, półgrosz Zygmunta I Starego i wczesna emisja denara Władysława Jagiełły – mówi archeolog dr Jacek Pierzak.

Projekt do weryfikacji

Odkrycia z całą pewnością staną się kolejną atrakcją turystyczną i ciekawostką historyczną Sławkowa. Sławkowski rzecznik zaznacza jednak, że w związku z odkryciami trzeba będzie też najprawdopodobniej nieco zmodyfikować koncepcję zagospodarowania ruin zamku w zakresie przebiegu schodów. Nie chcemy, aby zasłaniały odkryty tunel – podkreśla Kozieł.

Czytaj więcej