Czytasz: Tablica w hołdzie pamięci policjantom

Tablica w hołdzie pamięci policjantom

Spotkali się w Komendzie Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach aby odsłonić pamiątkową tablicę.

Upamiętnia ona policjantów województwa śląskiego pochodzących z ziemi tarnogórskiej, bestialsko zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w Twerze i pochowanych na cmentarzu w Miednoje. Pod tablicą zapalono symboliczne znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Pomysłodawcami wmurowania pamiątkowej tablicy była Rodzina Katyńska oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji, które w tym roku obchodzi 25-lecie swojego powstania. Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem siedziby tarnogórskiej policji, gdzie na ścianie frontowej budynku, została wmurowana pamiątkowa tablica. Upamiętnia ona policjantów województwa śląskiego pochodzących z ziemi tarnogórskiej, którzy zostali uwięzieni w Ostaszkowie, bestialsko zamordowani wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w Twerze i pochowani na cmentarzu w Miednoje.

Na początku uroczystości Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji powitał zaproszonych gości oraz przedstawił genezę pomysłu powstania pamiątkowej tablicy. Następnie przedstawiono krótkie noty biograficzne policjantów, którym tablica została poświęcona. Odsłonięcia tablicy dokonali Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów nr 4 w Tarnowskich Górach Mieczysław Kurzak, Prezes Rodziny Katyńskiej w Tarnowskich Górach Krystyna Zatoń, która jest córką funkcjonariusza Straży Więziennej, zamordowanego w Katyniu oraz Jan Toman- syn aspiranta Policji Województwa Śląskiego Józefa Tomana, zamordowanego w Twerze i pochowanego na cmentarzu w Miednoje.

Odsłoniętą tablicę poświęcił kapelana Policji ks. Joachim Gondro. Ostatnim akcentem uroczystości było zapalenie zniczy oraz złożenie wiązanek kwiatów przez Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach, przedstawicieli miasta, a także przedstawicieli Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji, Rodziny Katyńskiej oraz delegacji szkolnych.

Czytaj więcej