Czytasz: Tablica Rodła odsłonięta w Raciborzu

Tablica Rodła odsłonięta w Raciborzu

Rodłacy wieszają w Polsce pamiątkowe tablice i oddają hołd bohaterom narodowym.

Z okazji 80. rocznicy uchwalenia „Prawd Polaków” odsłonięto pamiątkową tablicę w Raciborzu. Tablicę zamontowano w miejscu, w którym regularnie przed wojną spotykali się Rodłacy. Okazją dla uroczystości pod murami raciborskiej Strzechy była także 85. rocznica Sakry Biskupiej abp. J. Gawliny, Biskupa Polowego Wojsk Polskich.

Gościem honorowym wydarzenia była Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństw. Sejm RP reprezentowali Gabriela Lenartowicz i Czesław Sobierajski.

Podczas uroczystości jubileuszowych oddaliśmy cześć i pamięć ludziom, którzy działali dla Rodła, walczyli o Racibórz, ziemię raciborską oraz Śląsk i Polskę, którzy także przyczynili się do odzyskania niepodległości – powiedzieli organizatorzy uroczystości.

W województwie śląskim od 1922 roku najbardziej związane z Rodłem jest Miasto Racibórz. W Raciborzu, powstał pierwszy oddział Związku Polaków w Niemczech, spod znaku Rodło, który należał potem do I Dzielnicy w Opolu. W tym roku uroczyście obchodzono w Opolu 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Rodła.

Czytaj więcej