Czytasz: Tablica Grażyńskiego odsłonięta w Urzędzie Wojewódzkim

Tablica Grażyńskiego odsłonięta w Urzędzie Wojewódzkim

W 51. rocznicę śmierci Michała Grażyńskiego, przedwojennego wojewody śląskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą polityka. Uroczyście odsłonił ją wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Grażyński to jeden z najbardziej znanych działaczy okresu międzywojennego na Śląsku. Wsławił się bardzo wieloma inicjatywami, które do dziś są i funkcjonują nie tylko dla naszego regionu– mówił wojewoda Jarosław Wieczorek, podkreślając zasługi Grażyńskiego.

Grażyński był najdłużej urzędującym wojewodą w II Rzeczypospolitej. Powstaniec śląski, naukowiec, długoletni przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego był działaczem społecznym i politycznym, zasłużonym w działaniach na rzecz polskości Śląska.

Kontrowersje wokół osoby przedwojennego wojewody związane są z jego konfliktem z Wojciechem Korfantym, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i politycznej.

Za rządów Michała Grażyńskiego powstał m.in. Instytut Pedagogiczny  oraz Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Zbudowano nową dzielnicę w południowych Katowicach, poza tym Grażyński zainicjował budowę gmachu Muzeum Śląskiego. 

 

Czytaj więcej