Czytasz: Ta droga krzyżowa przyciąga tłumy

Ta droga krzyżowa przyciąga tłumy

Wędruje się w skupieniu, nocą i z pochodniami. Gdzie?

Drogę krzyżową odprawia się w każdy piątek Wielkiego Postu. To symboliczne odtworzenie drogi Jezusa na Golgotę, jego śmierć i złożenie do grobu. Jednak wyjątkowe nabożeństwo odprawia się w Wielki Piątek, w dzień śmierci Chrystusa. Wiele parafii zaprasza na godz. 15 i oprócz drogi krzyżowej odmawiana jest też koronka do Miłosierdzia Bożego. Ta godzina ma upamiętnić konanie Jezusa na krzyżu.

40 km Drogi krzyżowej

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W XVII wieku ustalono liczbę 14 stacji. Kilka lat temu stworzono Ekstremalną Drogę Krzyżową, czyli milczące i nocne przejście ok. 40 km trasy. W tym roku, wzięły w niej udział ponad 52 tys. wiernych. Uroczyste przemarsze ulicami miast, tradycyjnie odbyły się już na tydzień przez Wielkanocą.

Tłumy na kalwarii

Odprawianie drogi krzyżowej upowszechnili franciszkanie, a wszystko zaczęło się od św. Franciszka, który prowadził te nabożeństwa. W średniowieczu, oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Mieli też przywilej święcenia nowych dróg krzyżowych. Franciszkanie z katowickich Panewnik organizują aż pięć nabożeństw w Wielki Piątek. Na kalwarii odbywają się o godz. 7, 9 (dla dzieci) i 16. O godz. 16:30 będzie odprawione specjalne nabożeństwo dla chorych w bazylice. Najbardziej popularną jest droga krzyżowa wieczorna, organizowana na kalwarii o godz. 20. Co roku przyciąga tłumy wiernych.

- Tradycyjnie, miała to być droga dla mężczyzn, ale już teraz przychodzą na nią całe rodziny - mówi o. Marcelin, franciszkanin. - Dodatkową atrakcją są pochodnie i specjalne kazanie, jakie wygłasza biskup - dodaje.

Kazania wysłuchamy przy VII stacji drogi krzyżowej. Każdy chętny powinien mieć ze sobą świece i pochodnie. Kalwaria Panewnicka to park w pobliżu klasztoru Franciszkanów, w którym rozlokowane są kaplice pasyjno-maryjne.

Post i spowiedź

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Odbywa się drugi dzień uroczystości Triduum Paschalnego. W wielu kościołach organizowane są: nocne czuwanie przy grobie Chrystusa i Noc Konfesjonałów z możliwością spowiedzi przedświątecznej.

Czytaj więcej