Czytasz: Giżyński: częstochowskie musi być powołane

Giżyński: częstochowskie musi być powołane

02:41
Były wojewoda częstochowski, poseł PiS w rozmowie z Silesion.pl, inicjator ponownego wytyczenia województwa częstochowskiego o tym, czy jego partia spełni jego obietnicę wyborczą?

Województwo częstochowskie jest w programie

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości o tym mówili jak tylko nastali(…) zaraz po nieszczęsnej i bardzo złej dla Polski reformie, która była poczęta w duchu niemieckiej racji stanu, a nie polskiej, zwłaszcza na śląskiej ziemi - mówi Szymon Giżyński

Winna opozycja

Jak podkreśla poseł, ponowne ustanowienie województwa częstochowskiego to tylko kwestia czasu. Winna jest... opozycja.

- To przesunięcie terminu realizacji należy traktować jako chwilową odpowiedź na warunki, jakie nam stworzyła opozycja. Wszystko, co robimy dobrego (…) zawsze ktoś znajdzie jakieś niedoróbki, przeszkody, złe intencje. Tak się dzieje z 500+, z lekarstwami dla seniorów, z dziesiątkami innych akceptowalnych społecznie inicjatyw - mówi Szymon Giżyński.

Były wojewoda częstochowski uważa, że ten pomysł będzie powodem konfliktów, które temu projektowi nie pomogą. Zmiana mapy administracyjnej kraju wymaga „delikatności, nie tylko uczuć, ale i postępowania w duchu koncyliacyjnym”.

- Wola jest. Nie ma tylko kontekstu, zewnętrznych warunków, które są bardzo nieprzyjazne ze strony opozycji totalnej do tych pomysłów. Jeżeli to ustanie, ten atak na nas, będziemy mieli trochę luzu, trochę przestrzeni, możliwości robienia dalszych rzeczy pozytywnych (…) to realizacja może być podjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu - podkreśla były wojewoda częstochowski.

Czytaj więcej