Czytasz: Szykuje się nowa ordynacja?

Szykuje się nowa ordynacja?

Co zmiany zaproponowane przez Jarosława Kaczyńskiego oznaczają dla województwa śląskiego.

Niedziela. Szczecin. Na antenie lokalnej telewizji publicznej popołudniowy program publicystyczny. Gość mówi o konieczności wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej. Projektu nie ma w Sejmie. Ale i tak w całej Polsce wielkie poruszenie. Do propozycji odnoszą się liderzy partii opozycyjnych. Sama premier sugeruje, że ich uwagi, to próba zablokowania jakichkolwiek zmian.

Zaskakujące? Pozornie tak. Jednak, kiedy o planach koalicji rządzącej mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński sprawa wydaje się poważna.

Jakie to zmiany? Przede wszystkim ograniczenie do dwóch kadencji dla urzędu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do tego przezroczyste urny, kamera w każdej komisji wyborczej z transmisją w internecie oraz zmiana zasad liczenia głosów.

Zmiany miałyby zostać wprowadzone od razu, czyli jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Miałyby objąć także aktualnie urzędujących włodarzy gmin. Ostatecznie jednak zadecyduje o tym Trybunał Konstytucyjny.

WYMIANA KADR W WOJ. ŚLĄSKIM 

Co takie rozwiązanie oznaczałoby dla naszego województwa? Zaledwie siedmiu z dwudziestu czterech urzędujących prezydentów miast mogłoby wystartować w najbliższej kampanii wyborczej.

Byłaby to Anna Hetman w Jastrzębiu- Zdroju, Sława Umińska-Duraj w Piekarach Śląskich, Marcin Krupa w Katowicach, Piotr Kuczera w Rybniku, Rafał Piech w Siemianowicach Śląskich, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu i Witold Grim w Zawierciu.

Pozostałych osiemnastu prezydentów musiałoby znaleźć sobie nowe zajęcie. A wyborcy zdecydować kto zajmie ich miejsce.

Niewykluczone, że mielibyśmy do czynienia z kampanią podobną do tej z Katowic w 2014 roku. Wtedy ustępujący prezydent Piotr Uszok namaścił Marcina Krupę na swojego następcę.  Na plakatach, bilbordach i ulotkach występowali wspólnie. Wielu głosowało na Krupę z uwagi na poparcie Uszoka. W pierwszej turze zdobył 43% głosów. Drugi był Andrzej Sośnierz. Z PiS.

W Gliwicach niepodzielnie od siedmiu kadencji rządzi samorządowy rekordzista Zygmunt Frankiewicz. Wynik wyborów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Drugi wynik uzyskał aktualny wojewoda Jarosław Wieczorek. Z PiS.

Podobny scenariusz miał miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Trzecią kadencję urzęduje tu Mieczysław Kieca. 34% głosów zdobył dzisiejszy senator PiS Adam Gawęda.

Nie wszędzie kandydaci partii rządzącej byli bezpośrednimi rywalami urzędujących włodarzy gmin. Przykładowo w Tychach kandydat PiS zajął dopiero trzecie miejsce. Podobnie było w Zabrzu.

W Raciborzu na tych zmianach zyskać mogłaby najwięcej mniejszość niemiecka. Ich kandydatka Anna Ronin przegrała z Mirosławem Lenkiem w drugiej turze.

Co ciekawe za ograniczeniem kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów jest także opozycyjna Nowoczesna. Ryszard Petru jeszcze w kampanii wyborczej zakładał takie rozwiązanie uwzględniające także ograniczenia w kadencjach dla parlamentarzystów.

Na tym zyskałby Wojciech Kałuża. Były zastępca prezydenta Żor Waldemara Sochy w 2014 wystartował z Komitetu Wyborczego Wyborców Żorska Samorządność. Dziś jest w Nowoczesnej. W 2018 roku Socha zakończy piątą kadencję.

Zmiana zapowiedziana przez Jarosława Kaczyńskiego zmieni samorządowe oblicze Polski. Wpłynie też na układ sił politycznych w województwie śląskim. Najmniej na nowych rozwiązaniach straci właśnie PiS. Rozwiązania obejmują nie tylko prezydentów, ale także burmistrzów i wójtów we wszystkich 167 gminach naszego regionu.


Wykaz prezydentów w województwie śląskim:

7. kadencja
Zygmunt Frankiewicz - Gliwice

5. kadencja
Andrzej Dziuba - Tychy
Waldemar Socha -  Żory

4. kadencja
Jacek Krywult - Bielsko Biała
Paweł Silbert - Jaworzno
Adam Rams - Knurów

3. kadencja
Małgorzata Mańka - Szulik - Zabrze
Mieczysław Kieca - Wodzisław Śląski
Mirosław Lenk - Racibórz
Zbigniew Podraza - Dąbrowa Górnicza

2. kadencja
Łukasz Komoniewski - Będzin
Damian Bartyla - Bytom
Andrzej Kotala - Chorzów
Krzysztof Matyjaszczyk - Częstochowa
Edward Lasok - Mysłowice
Grażyna Dziedzic - Ruda Śląska
Dawid Kostempski - Świętochłowice

1. kadencja
Anna Hetman - Jastrzębie- Zdrój,
Sława Umińska-Duraj - Piekary Śląskie
Marcin Krupa - Katowice,
Piotr Kuczera - Rybnik,
Rafał Piech - Siemianowice Śląskie,
Arkadiusz Chęciński - Sosnowiec
Witold Grim - Zawiercie

Czytaj więcej