Silesion.PL

serwis informacyjny

Szykuj się na wakacje, ale nie zapominaj o ubezpieczeniu

lato wakacje plaza piasek slonce morze

  • Ponad połowa Polaków planuje wyjechać w tym roku na wakacje, jednak tylko ok. 20 proc. za granicę. To efekt drożyzny – już w ub. roku cena rezerwacji wzrosła o 18 proc., a w czerwcu 2023 wyjazd na początku sierpnia kosztował ok. 460 zł więcej niż rok wcześniej.
  • 20 proc. Polaków weźmie w tym roku urlop krótszy niż 5 dni. Można oszczędzać na czasie wypoczynku, ale nie na ochronie zdrowia i życia. W niektórych krajach karta EKUZ nie pokryje nawet kosztów leczenia w placówce publicznej. Polisy grupowe w biurach podróży często mają z kolei nieadekwatne sumy i zakresy ubezpieczenia.
  • Cena prywatnej polisy turystycznej na tygodniowy pobyt w Grecji z limitem KL do 500 tys. zł i NNW na 50 tys. zł dla jednej osoby rozpoczyna się już od 69 zł. Dla rodziny 2+1 wyniesie odpowiednio ok. 190 zł. Dla innych popularnych kierunków wydatki są porównywalne.
  • Podróżującym autem np. do Włoch, czy Chorwacji przyda się assistance. Ochrona z limitem do 2 tys. km uwzględniająca m.in. pojazd zastępczy „klasa za klasę”, szyby, czy zapomogę na wypadek kradzieży to wydatek 89 zł na tydzień.

Jak informuje Travelplanet.pl, blisko połowa Polaków planuje tego lata wyjechać na wakacje. Spośród nich ok. 18 proc. deklaruje pobyt za granicą. Na skutek drożyzny zainteresowani coraz częściej decydują się na zakup wycieczek w formule first/last minute, organizowanie wypoczynku na własną rękę oraz skracanie terminu. W efekcie wg badań portalu zacnenocowanie.pl statyczny Polak spędzi na urlopie maksymalnie 10 dni, ale blisko 20 proc. planuje pobyt krótszy- od 3 do 5 dni.

Bez względu na to, na jaki okres udajemy się na zagraniczny urlop, powinniśmy posiadać polisę turystyczną. Jej zakres w szczególności zabezpieczy leczenie, ratownictwo, czy transport medyczny. Odpowiednio dobrana ochrona zapewni ponadto wypłatę świadczenia w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią (NNW) oraz pokryje koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim (OC). Dodatkowo zapewni odszkodowanie przy zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży bagażu.

Podróż za granicę bez prywatnego ubezpieczenia wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ sama karta EKUZ nie zagwarantuje oczekiwanego bezpieczeństwa. Co więcej, jej posiadanie nie zawsze da bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia. Przykładowo we Francji EKUZ pokryje maksymalnie 70 proc. wydatków na wizytę u lekarza ogólnego, a przy leczeniu szpitalnym konieczna będzie 20 proc. partycypacja w kosztach. Również polisa grupowa, dostępna w ramach biura podróży nie zabezpieczy nas w pełnym stopniu. Z reguły posiada bowiem niskie sumy ubezpieczenia oraz nie daje możliwości dopasowania zakresu do indywidualnych potrzeb – mówi Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Polisa zabezpieczy rezygnację oraz udział własny w wynajętym samochodzie

Wg Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA średnia cena wyjazdu zagranicznego na początek sierpnia 2023 była w pierwszej dekadzie czerwca o 457 zł wyższa niż przed rokiem. To dużo, gdyż już w ub. roku opłata za przeciętną rezerwację wzrosła o 18,3 proc. w ujęciu r./r. Bez względu na to do wciąż chętnie odwiedzanych krajów zaliczają się Grecja, Włochy i Hiszpania. Wśród dalszych celów podróży tradycyjnie przodują Turcja oraz Egipt. Ekspertka CUK podpowiada, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, zawierając polisę.

– Wybierając się za granicę, warto decydować się na wysokie sumy ubezpieczenia. Zasadniczo im dalej jedziemy, tym powinny być one wyższe. Mam tu na myśli głównie koszty leczenia, ale także NNW, czy pakiet assistance, który będzie uwzględniał adekwatny do miejsca pobytu limit na transport medyczny. Przydatne okaże się dodatkowo objęcie zakresem kosztów rezygnacji z wyjazdu, czy udziału własnego w wynajmowanym samochodzie. Co więcej, jeżeli w trakcie urlopu planujemy aktywności, tj. wspinaczkę górską, nurkowanie, czy jazdę skuterem wodnym, ochronę trzeba rozszerzyć o klauzulę sportów wysokiego ryzyka – podkreśla Karolina Markowska.

Komfort na drodze, czyli 12 groszy… za 3 km

Osoby, które nie decydują się na wykupienie wycieczki z biurem podróży, często wybierają własny środek transportu. Do popularnych wśród zmotoryzowanych turystów miejsc zaliczają się Chorwacja oraz Włochy. Za tymi kierunkami przemawia pewność pogody oraz wygodny i stosunkowo nieodległy dojazd. Podczas jazdy samochodem przyda się dobry pakiet assistance, który zapewni pomoc w przypadku awarii oraz innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

– Przy samochodowym assistance należy zwrócić uwagę na wysokość przysługujących limitów. I tak na rynku są już dostępne oferty z dużym spektrum usług pomocowych obowiązujących nawet do 2 tys. km od miejsca zamieszkania. Dla zainteresowanych przydatną opcją będzie też możliwość uzyskania auta zastępczego w opcji „klasa za klasę”, ochrona szyb, czy zapewnienie zapomogi na wypadek kradzieży (do określonego limitu). Taki tygodniowy wariant wiąże się z wydatkiem na poziomie 89 zł, tj. niespełna 4 groszy za kilometr – stwierdza Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Polska też popularna. Jak zbijesz szybę w hotelu, przyda się OC

Z opracowanego przez CBOS raportu „Wyjazdy turystyczne Polaków 2022 i plany na 2023 rok” wynika, że 54 proc. respondentów planuje spędzić czas wolny na terenie kraju. Najpopularniejsze są tradycyjnie górskie i nadmorskie kurorty oraz Warmia i Mazury. Bez względu na miejsce pobytu, przyda się NNW oraz OC w życiu prywatnym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić również pełne ubezpieczenie, jak ma to miejsce przy podróżach zagranicznych.

– Bez względu na to, czy wyczekiwany urlop spędzimy nad polskim morzem, jeziorem czy w górach warto rozważyć zakup co najmniej dodatkowego NNW. Pozwoli to na uzyskanie świadczenia, jeżeli podczas wypoczynku przydarzy się niespodziewany wypadek, skutkujący uszczerbkiem na zdrowiu. Polisa OC zabezpieczy natomiast przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych przez nas lub np. przez nasze dzieci szkód osobowych, czy majątkowych tj. potrącenie i spowodowanie urazu u pieszego podczas wycieczki rowerowej, czy zbicia szyby w hotelu – podsumowuje Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Ile kosztuje polisa turystyczna do popularnych krajów?

  • Grecja – cena polisy na 7-dni dla jednej osoby obejmująca koszty leczenia (KL) do 500 tys. zł, OC do 200 tys. zł, ubezpieczenie bagażu w wys. 1 tys. zł oraz NNW do 50 tys. zł wyniesie od 68 zł. Wariant rodzinny 2+1 to wydatek 190 zł.
  • Włochy – jeżeli zdecydujemy się na jednoosobową podróż za pakiet KL do 100 tys. euro, OC na 50 tys. euro, Bagaż 1 tys. zł i NNW do 50 tys. zł zapłacimy 76 zł. W wariancie 2+1 będzie to odpowiednio ok. 220 zł.
  • Turcja/ Egipt – w wariancie rodzinnym 2+1 za tygodniowy wyjazd zapłacimy 227 zł. Przy tej kwocie uzyskamy jednak wyższe sumy ubezpieczenia, tj. KL do 600 tys. zł, OC na 1 mln zł, ochronę bagażu do 10 tys. zł oraz NNW do 60 tys. zł. Przy takich limitach stawka dla jednej osoby wyniesie 79 zł bez względu na kraj.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze